Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare minori

ce sanse am sa mi iau fetitele linga mine in italia
am divortat 2007 si au fost incredintate tatalui
2010 am deschis proces de reincredintare si mi-a fost respins
vreau sa stiu daca am sanse sa le iau cu mine .
vreau sa spun ca procesul a fost obstaculat pt. ca fostul sot. are relati la primarie si nu sa facut ancheta sociala adevarata pt. ce el are si dui frati gemeni handicapati mintal de gradul 1.
m ar interesa sa stiu daca legea permite ca duoa fetite minore sa locuiasca in aceeasi casa (chiar si aceesi camera)
si cu tot respectul pentru cine isi face meseria adevarat (avocatul meu a stiut sa-mi ceara doar bani si in timpul procesului trimetea msg )
tatal copiilor primeste indemnizatie pentru unu din frati lui (se zice ca-i angajatul primariei)
din moment ce nu v-au fost incredintate nu aveti cum sa le luati in Italia cu dvs.
puteti trece granita numai daca aveti acordul notarial al tatalui dar nu le puteti opri ca sa le tineti permanent.
in situatia dvs este esential sa obtineti incredintarea lor.
acum depinde si de varsta fetelor ca si optiunea lor conteaza.
ce pot sa fac pt a avea incredintarea copiilor
fetele au 7si 9 ani
ori atacati hotararea prin care v-a fost respinsa cererea de reincredintare, ori , daca nu mai sunteti in termen, va trebui sa lasati ceva timp sa treaca pana sa mai incercati inca o data.
trebuie sa dovediti ca s-au schimbat conditiile in care fetele au fost incredintate tatalui.
aveati mai mari sanse daca dvs va stabileati aici, aveati o locuinta si conditii de crestere si intretinere, si dupa ce obtineti incredintarea, sa plecati cu fetele.
e f greu ca un avocat in lipsa dvs, sa obtina pt dvs care sunteti plecata, reincredintarea fetelor
pt motive intemeiata, daca instanta considera necesar, poate audia si copii mai mici de 10 ani. fetele vor sa vina la dvs?
sigur ca da , daca fetele nu vroiau nu insistam
vreau ca ele sa stea bine
din pacate numai aici pot sa le ofer conditi foarte bune
mi au zis ca vor sa invete italiana sa fie pregatite pt. cind o sa fim impreuna
(asta fara sa stie tatal )
daca nu mi vor fi incredintate as putea legal sa le iau in vacanta pt 1 luna 2