Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 35 din noul cod al muncii !! inchei 2 cim la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 35 din noul cod al muncii !! inchei 2 cim la acelasi angajator?

art 35 alin 1 spune ca pot munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator in baza unor contracte individuale de munca , rezulta ca daca eu lucrez la firma x pe un post , pot sa mai am la aceeasi firma x alt CIM pentru alt post?
nu rezulta un cumul de fuinctii ci un cumul de cim.......??????????
Se poate intampla sa ai 2 cim-uri la acelasi angajator: 1 cim pentru functia de baza(ex: perioada nedeterminata) si 1 cim la cumul pentru alta functie, fractiune de norma(ex: perioada determinata).
Loredana Puscasu,
Codul muncii n u interzice sa ai 2 CIM la acelasi angajator. Aceste CIM pot fi amandoua cu full-time.
Goran Elena a scris:

rezulta ca daca eu lucrez la firma x pe un post , pot sa mai am la aceeasi firma x alt CIM pentru alt post?

Se poate daca se incheie contracte de munca cu timp partial, astfel incat sa fie respectata dispozitia cuprinsa in art. 131 (1) din Codul muncii.

Art. 131. [repausul zilnic]
(1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.

Eu sant pe fluturas motopompist si acum cativa ani ne-au cerut sub conditia pastrarii locului de munca ,sa facem si cursul de ag.paza.Acum sant si motopompist si ag. paza in acelasi timp, desi atributiile postului fiecaruia sant total diferite.Ca sa nu spun ca facem si pe omul bun la toate.T V are dreptate,nu poti avea 3 cim in acelasi timp la acelasi angajator.Asteptam cu nerabdare sa fie legal si al 3lea
Goran Elena a scris:

art 35 alin 1 spune ca pot munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator in baza unor contracte individuale de munca , rezulta ca daca eu lucrez la firma x pe un post , pot sa mai am la aceeasi firma x alt CIM pentru alt post?
nu rezulta un cumul de fuinctii ci un cumul de cim.......??????????

Rezulta cumul de functii in baza mai multor c.i.m. ...