Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce mai partajez cu fosta sotie? de 18 ani suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce mai partajez cu fosta sotie? de 18 ani suntem despartiti in fapt!

draga echipa de forumisti !
problema noua este ca in in sept.1990 m-am despartit in fapt de sotia mea care a plecat din tara in liban....
ulterior, in martie 1991 , fiind inca in acte inca casatorit...am cumparat un imobil casa de locuit cu 3 camere si am dobindit si un drept de superficie....
in 1993 am divortat in liban....am recunoscut sentinta de divort in Bucuresti si in 1994 am mai cumparat si terenul de sub casa 200 de mp si am radiat superficia..
fosta sotie .mi-a dat o declaratie notariala ca nu are nici un fel de pretentii la aceste bunuri si mi-a dat si o procura notariala legala in romania la notariatul de stat sa pot vinde casa...din pacate la cartea funciara inca apare fosta sotie si nu pot vinde din aceste motive...trebuie sa fac partajul? t
rebuie sa o chem in judecata sau ....merge sa fac o actiune in contatarea faptului ca eu sunt unic proprietar ??
ce parare aveti/ cum sa procedez?
astept opinii/sugestii/parari avizate ....cu bine !
hotararea de divort si actul notarial de renuntare cred ca ar fi suficiente. ati incercat asa?

av. vasilescu:luck: