avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal+politist si procuror care ma plimba cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal+politist si procuror care ma plimba cu zaharelul

Am un dosar penal in care sunt inculpat.
S a facut cercetarea de catre politie, am prezentat toate dovezile, au fost ascultati toti martorii iar politistul care s a ocupat de cercetare a zis ca el a terminat si a trimis dosarul impreuna cu referatul de propunere inapoi la procuror.
Asta mi a zis acum vreo 4 luni.
De atunci saptamanal intreb la parchet unde i dosarul ei spun ca la politie, cand intreb politistul el spune ca este la parchet, am favut cerere la capitanul politiei in care am cerut urgentarea solutionarii dosaruluio, si am cerut sa mi se comunice in scris stadiul dosarului, nu mi s a comunicat, nu vor sa mi inregistreze cererea, spun ca aceste cereri nu se inregistreaza.
Am intrebat si ieri pe politist daca stie ceva de dosar daca exista vreo hotarare, si el mi a spus : DAR NU ATI PRIMIT RASPUNSUL DE LA PARCHET ACASA? Astazi am sunat la parchet am spus doamnei de la registratura ce a zis politistul si mi a zis sa intreb politistul CUM SA PRIMESC RASPUNS CAND DOSARUL INCA ESTE LA POLITIE.

Mie ceva nu mi miroase a bine, nu stiu cine minte si cum pot afla in sfarsit unde este dosarul meu?
Cum pot sa l trag la raspundere pe cel care minte?
Este legal sa nu mi inregistreze cererea inaintata capitanului politiei?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:24, 10 Aprilie 2011
faceti memorii catre seful unitatii de politie si comunicati-l prin posta. la fel si pentru prim procurorul parchetului unde a fost inregistrat dosarul penal. dupa ce veti primi raspunsurile, o sa vedeti ce s-a intimplat cu dosarul.

daca in 30 de zile nu ati primit raspuns, sesizati Corpul de Control al MAI cu privire la politisti si CSM privitor la procurori.
Mergeti eventual in audienta la Primul procuror al Parchetului care supravegheaza efectuarea urmaririi penale,prin care solicitati sa vi se comunice stadiul lucrarii si sa dispuna urgentarea cercetarilor.
Aratati in memoriu faptul ca ati fost"plimbat" de la un organ la altul,in momentul in care ati solicitat relatii despre dosar.
Copii de pe memoriu,trimiteti prin posta primului procuror al Parchetului de pe langa Curtea de Apel locala si Procurorului General al Romaniei si eventual la CSM- Sectia procurori
dosarul este la parchet dar nu a primit numar.cand primeste numar ve-ti fi anuntat cu privire la acest aspect.ostilitatile se misca incet insa aveti rabdare!
Numar de dosar am primit deja din 2010 Iunie.
Deci nu asta este problema.
Eu cred ca cineva incearca sa tergiverseze, sa intarzie solutionarea dosarului, avand in vedere ca partea implicata in afara de mine este o persoana juridica multinationala cu relatii de prietenie la nivel inalt in partidul UDMR.
Si ceea ce este in dosar este destul de urat pentru ei.
De asta ma deranjeaza aceasta minciuna, dar nici nu vreau sa supar nici procurorul nici politistul dar deja nu mai rezist la atatea minciuni, si birocratie.
fiti mai concis,despre ce infractiune este vorba?procurorul si politistul nu sunt dumnezeii Justitiei Romane si nu e nimeni!
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2011
avocat33, utilizator

Alte discuții în legătură

Plangere penala nerezolvata pana in prezent ContSters10241 ContSters10241 Buna ziua Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.In anul 2005 prin luna mai am depus o plangere penala pe numele unui administrator al unei societati ... (vezi toată discuția)
Cati ani poate sa dureze o cercetare penala ? Octavia Turbatu Octavia Turbatu Buna ziua . Stimate doamne si stimati domni avocati, vreau pentru inceput sa-mi exprim admiratia si respectul pentru tot ce faceti pe acest forum! Cred ca nu ... (vezi toată discuția)
Plangere penala fara raspuns roxanam79 roxanam79 Buna am si eu o problema daca se poate sa ma ajutati am facut o plangere penala la parchet privind distrugere,incalcarea dreptului de proprietate,organul de ... (vezi toată discuția)