Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prescriptie plati compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prescriptie plati compensatorii

Buna seara,

Conform art 283 din Codul muncii:
Art. 283. - (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
d) pe toată durata existenţei contractului, în cazul în care se solicită constatarea nulităţii unui contract individual sau colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia;
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
(2) În toate situaţiile, altele decât cele prevăzute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data naşterii dreptului.

Un fost salariat concediat prin desfintarea postului in Febr 2009 introduce cerere de actionare in judecata in Nov 2010 pentru plata unor salarii compensatorii in urma concedierii conform Contractului colectiv de munca pe ramura.

Conform art. 283 din Codul muncii, termenul de prescriptie este de 6 luni (lit e) ori 3 ani (lit c)?
Sunt aceste plati compensatorii considerata drepturi salariale sau alte despagubiri, intrand astfel sub incidenta lit. c?

Multumesc anticipat

Termenul de prescriptie este de 6 luni ... neplata salariilor acordate in baza CCM la nivel de ramura este considerata ca neexecutare a unei clauze a contractului colectiv de muncă.
...În consecinţă, plăţile compensatorii sunt acordate în temeiul legii, iar faptul că sunt prevăzute şi în contractul colectiv de muncă nu conduce în mod automat la concluzia că neacordarea lor echivalează exclusiv cu o neexecutare a acestui contract ori a unor clauze ale acestuia, pentru a fi incidente dispoziţiile art. 283 alin.(1) lit. e) din Codul muncii.
Ele au natura juridică a unor despăgubiri[1] şi în consecinţă este aplicabil termenul de prescripţie de 3 ani, prevăzut de art. 283 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, iar nu termenul de 6 luni stipulat de art. 283 alin. 1) lit. e) din acelaşi cod.
Punct de vedere expediat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţiile Unite la data de 19 mai 2010

[ link extern ]
pneagu a scris:

...În consecinţă, plăţile compensatorii sunt acordate în temeiul legii, iar faptul că sunt prevăzute şi în contractul colectiv de muncă nu conduce în mod automat la concluzia că neacordarea lor echivalează exclusiv cu o neexecutare a acestui contract ori a unor clauze ale acestuia, pentru a fi incidente dispoziţiile art. 283 alin.(1) lit. e) din Codul muncii.
Ele au natura juridică a unor despăgubiri[1] şi în consecinţă este aplicabil termenul de prescripţie de 3 ani, prevăzut de art. 283 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, iar nu termenul de 6 luni stipulat de art. 283 alin. 1) lit. e) din acelaşi cod.
Punct de vedere expediat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţiile Unite la data de 19 mai 2010

[ link extern ]

:offtopic:
Foarte,foarte interesant.
Oare de ce nu se respecta in instanta deciziile "forurilor superioare"?!
Eu ma consider o victima a sistemului acesta, unde o instanta de fond mi-a motivat ca "nu poate sa fie aplicat art.10 din Legea sindicatelor pentru ca acesta constituie o norma de favoare......" , desi exista cel putin trei hotarari ale Curtii constitutionale pe care le-a contrazis.

Este un punct de vedere dat de procurorul general ... de aceea nu poate fi luat in considerare ca fiind obligatoriu pentru instante aceasta interpretare.
Sunt si decizii ale instantelor, imi este greu acum sa caut dar va redau una:
În ceea ce priveşte excepţia prescripţiei dreptului la acţiune, nu se reţine ca fiind întemeiată.Instanţa apreciază că se aplică termenul de 3 ani prevăzut de art. 283 alin. 1 litera c din Codul muncii de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate, deci se referă la obiect cu caracter patrimonial, cum este şi cazul de faţă.Termenul de 6 luni prevăzut de litera e a aceluiaşi articol se aplică în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze a acestuia.În consecinţă, sunt incidente disp. art. 283 litera c) din Codul muncii, fiind vorba de drepturi salariale.Pe fondul cauzei, criticile formulate de recurenta S.C. A. S.R.L. Galaţi nu pot fi primite.

[ link extern ]