avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social

La un srl administratorul si asociatul detin 50% fiecare parti sociale.S-au hotarat sa majoreze capitalul social cu 90.000 lei,fiecare creditand firma cu cate 45000 lei .Cum se poate face acest lucru fara sa mai faca firma raportare la oficiul de spalare a banilor?Si cum e mai convenabil sa majorezi valoarea nominala sau nr de parti sociale?
Cel mai recent răspuns: A. Ionut , Consilier juridic 14:50, 11 Aprilie 2011
depinde, cum iti convine
Un asociat a depus 50000 in cont curent al unei banci,alt asociat a depus 40000 in contul curent al altei banci.cei 90000 s-au depus in aceeasi zi.Cum se procedeaza in acest caz?si care sunt inregistrarile contabile?
depunere bani imprumut de catre asociati: 512=4551
subscriere majorare capital: 456=1011 (hotarare AGA)
compensare imprumut cu actiuni: 4551=456
inregistrare varsare capital: 1011=1012

Succes!
daca vorbim de imprumut inseamna ca banii nu auca destinatie majorarea capitalului social. nu cumva se inregistreaza depunerea direct in 456 - Decontari cu asociatii cuprivire la capitalul social? si abia apoi in 1011 Capital social subscris si apoi in 1012- CApital varsat?
nu stiu cat pot fi de folos.Practic am marit capitalul social al societatii,cu sumele depuse ca aport in numerar de acesta )in jur de cca 50000 eur.La camera de comert am mers cu nota contabila si balanta de verificare.Nu mi-au cerut alte documente .

Alte discuții în legătură

Transfer din contul de capital in contul curent miki24 miki24 Buna ziua Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarile facute pentru a transfera cei 200 lei din contul de capital in contul curent. Eu am procedat asa, ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila retragere asociati mary_catalina mary_catalina Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati. O micro infiintata in iulie 2014 cu 2 asociati, decide ca in luna oct sa renunte la actiuni, in Iocul celor 2 vor fi ... (vezi toată discuția)
Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)