avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitor rezervata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitor rezervata

Sunt unic mostenitor (fiu) al mamei mele care la indemnul fiicei mele a lasat mostenire in totalitate bunurile dupa deces (in fapt o casa) in favoarea nepoatei minore.. Actul a fost incheiat intr-un moment cand mama mea, in varsta de 94 de ani, cu scleroza avansat si dementa senila, fara sa stiu nimic.
Pana la decesul mamei , timp de peste 7 ani, acesta a fost in ingrijirea familiei mele, situatie cunoscuta de martori inclusiv despre starea mintala a mamei mele.
Intrebare: care este dreptul meu de mostenitor in acest caz? Pot deschide eu succesiunea, bineinteles fara a omite pe fiica mea?
Cel mai recent răspuns: dan2 , utilizator 16:57, 18 Iunie 2008
In cazul in care nu exista sot supravietuitor al defunctei - cota legala ce vi se cuvine este de 1/2 din mostenire ( rezerva succesorala ) . Aceasta situatie este prezenta in cazul in care in care nu atacati testamentul in instanta pentru lipsa consimtamantului .

Pentru a se pronunta anularea unui testament in acest caz , este necesar sa se dovedeasca in mod neechivoc lipsa de discernamant a dispunatorului ( a mamei dv . ) . Daca se obtine anularea testamentului pt. lipsa discernamantului , dv. sunteti singurul mostenitor legal - deci vi se cuvine intreaga mostenire, fiica fiind cea care va va mosteni pe dv.
In cazul in care nu exista sot supravietuitor al defunctei - cota legala ce vi se cuvine este de 1/2 din mostenire ( rezerva succesorala ) . Aceasta situatie este prezenta in cazul in care in care nu atacati testamentul in instanta pentru lipsa consimtamantului .

Pentru a se pronunta anularea unui testament in acest caz , este necesar sa se dovedeasca in mod neechivoc lipsa de discernamant a dispunatorului ( a mamei dv . ) . Daca se obtine anularea testamentului pt. lipsa discernamantului , dv. sunteti singurul mostenitor legal - deci vi se cuvine intreaga mostenire, fiica fiind cea care va va mosteni pe dv.
Multumesc pentru raspuns. Tatal meu a decedat de mult timp, sunt unicul mostenitor.
Nu am nimic contra, in aceasta situatie, sa cedez partea mea fiicei mele (nu nepoatei), cu drept ul meu de a locui mai departe in casa in discutie. Este posibil?
In cadrul dezbaterii succesiunii dupa mama dv. fiica dv. nu are vocatie succesorala concreta . Dv. sunteti unic mostenitor .Dansa nu poate veni la mostenire . Va va mosteni doar pe dv. dar asta in momentul decesului dv, nu acum .
Deci daca lasati testamentul neatacat - astfel incat sa isi produca efectele - dv. veti avea 1/2 iar nepoata 1/2.
Daca atacati testamentul puteti obtine intreaga mostenire.
In ambele cazuri insa , fiica dv., asa cum am spus , nu are vocatie succesorala concreta astfel incat nu poate veni la mostenire . Daca vreti sa ii lasati partea dv. aveti la indemana un testament ce isi va produce efectele la decesul dv. sau un contract de vanzare - cumparare , prin care sa ii instrainati casa - bineinteles asta presupune taxe notariale deloc de neglijat . Daca doriti sa atacati in instanta testamentul de care faceti vorbire va sfatuiesc sa nu mergeti in instanta fara avocat - este vorba de o situatie in care este neaparat necesar ca cineva sa aiba si cunostinte juridice .
Sfat forte bun: voi merg epe calea testamentului, mai ales ca dupa mine vor ramane unele bunuri care ar putea naste discutii, celalt copil pe care il am fiind din a doua casatorie. Asa as putea poate sa echilibrez drepturile fiecaruia ca sa nu se ajunga la procese (frate, frate, dar....)
inca odata, multumesc de sfat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! aș dori și eu o lămurire.eu am un testament de ... Ely26 Ely26 Bună seara! Aș dori și eu o nelămurire.Eu am un testament de la o persoana care nu a avut copii.Am făcut succesiunea și sunt singurul moștenitor.Acum a ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunici maladog maladog Mama decedata inaintea parintilor, sotul supravietuitor recasatorit. Prezinta vreun drept la mostenire din partea parintilor mamei, atat timp cat mama are un ... (vezi toată discuția)
Nedumerire mostenire/succesiune Bogdan_G Bogdan_G Buna ziua, am anumite neclaritati legate de dreptul de mostenitor si de succesiunea unei bunici. Situatia este relativ complicata, dar o sa incerc sa o explic ... (vezi toată discuția)