Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitor rezervata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitor rezervata

Sunt unic mostenitor (fiu) al mamei mele care la indemnul fiicei mele a lasat mostenire in totalitate bunurile dupa deces (in fapt o casa) in favoarea nepoatei minore.. Actul a fost incheiat intr-un moment cand mama mea, in varsta de 94 de ani, cu scleroza avansat si dementa senila, fara sa stiu nimic.
Pana la decesul mamei , timp de peste 7 ani, acesta a fost in ingrijirea familiei mele, situatie cunoscuta de martori inclusiv despre starea mintala a mamei mele.
Intrebare: care este dreptul meu de mostenitor in acest caz? Pot deschide eu succesiunea, bineinteles fara a omite pe fiica mea?
In cazul in care nu exista sot supravietuitor al defunctei - cota legala ce vi se cuvine este de 1/2 din mostenire ( rezerva succesorala ) . Aceasta situatie este prezenta in cazul in care in care nu atacati testamentul in instanta pentru lipsa consimtamantului .

Pentru a se pronunta anularea unui testament in acest caz , este necesar sa se dovedeasca in mod neechivoc lipsa de discernamant a dispunatorului ( a mamei dv . ) . Daca se obtine anularea testamentului pt. lipsa discernamantului , dv. sunteti singurul mostenitor legal - deci vi se cuvine intreaga mostenire, fiica fiind cea care va va mosteni pe dv.
In cazul in care nu exista sot supravietuitor al defunctei - cota legala ce vi se cuvine este de 1/2 din mostenire ( rezerva succesorala ) . Aceasta situatie este prezenta in cazul in care in care nu atacati testamentul in instanta pentru lipsa consimtamantului .

Pentru a se pronunta anularea unui testament in acest caz , este necesar sa se dovedeasca in mod neechivoc lipsa de discernamant a dispunatorului ( a mamei dv . ) . Daca se obtine anularea testamentului pt. lipsa discernamantului , dv. sunteti singurul mostenitor legal - deci vi se cuvine intreaga mostenire, fiica fiind cea care va va mosteni pe dv.
Multumesc pentru raspuns. Tatal meu a decedat de mult timp, sunt unicul mostenitor.
Nu am nimic contra, in aceasta situatie, sa cedez partea mea fiicei mele (nu nepoatei), cu drept ul meu de a locui mai departe in casa in discutie. Este posibil?
In cadrul dezbaterii succesiunii dupa mama dv. fiica dv. nu are vocatie succesorala concreta . Dv. sunteti unic mostenitor .Dansa nu poate veni la mostenire . Va va mosteni doar pe dv. dar asta in momentul decesului dv, nu acum .
Deci daca lasati testamentul neatacat - astfel incat sa isi produca efectele - dv. veti avea 1/2 iar nepoata 1/2.
Daca atacati testamentul puteti obtine intreaga mostenire.
In ambele cazuri insa , fiica dv., asa cum am spus , nu are vocatie succesorala concreta astfel incat nu poate veni la mostenire . Daca vreti sa ii lasati partea dv. aveti la indemana un testament ce isi va produce efectele la decesul dv. sau un contract de vanzare - cumparare , prin care sa ii instrainati casa - bineinteles asta presupune taxe notariale deloc de neglijat . Daca doriti sa atacati in instanta testamentul de care faceti vorbire va sfatuiesc sa nu mergeti in instanta fara avocat - este vorba de o situatie in care este neaparat necesar ca cineva sa aiba si cunostinte juridice .
Sfat forte bun: voi merg epe calea testamentului, mai ales ca dupa mine vor ramane unele bunuri care ar putea naste discutii, celalt copil pe care il am fiind din a doua casatorie. Asa as putea poate sa echilibrez drepturile fiecaruia ca sa nu se ajunga la procese (frate, frate, dar....)
inca odata, multumesc de sfat.