Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... asigurare de dovezi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

asigurare de dovezi

Se poate cere pe calea Ordonantei Presedintiale actiune pentru asigurarea de dovezi???
Multumesc.
daca sunt indeplinite cumulativ cele 2 conditii de admisibilitate a cererii de ordonanta..da! dar e neobisnuit.. personal nu am avut de a face pana acum cu o astfel de situatie si sunt in domeniu din 94
Care sunt cele 2 conditii de admisibilitate??
Multumesc
urgenta si neprejudecarea fondului
Cf art. 235 si urm. C.pr.civ. cererea privind asigurarea dovezilor este o procedura speciala.
Cererea se poate face chiar inainte de inceperea judecatii.
Cererea se depune, inainte de inceperea judecatii, la judecacatoria in circumscriptia careia se afla martorul sau obiectul cercetarii si in timpul judecatii la instanta care judeca fondul cauzei.