avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nepredarea cartii de munca din septembrie 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nepredarea cartii de munca din septembrie 2010

Buna ziua,
Va solicit ajutorul deoarece la fosta societate la care am fost angajat nu gasesc nici un fel de intelegere. Am demisionat in luna septembrie 2010 de la o societate cu sediul in bucuresti (punct de lucru in tara) si nici pana acum nu mi-au trimis cartea de munca.(intre timp m-am angajat la o alta societate) Am incercat sa depun la ei o hartie prin care le solicitam trimiterea cartii de munca dar au refuzat sa-mi acorde un nr de inregistrare. Acum as dori sa fac o reclamatie si sa o trimit pe fax dar nu stiu la ce articol din lege sa fac referire si ulterior cu aceasta reclamatie, daca nu se rezolva nimic sa merg la itm. Inca nu stiu daca respectiva carte de munca a fost sau nu predata itm-ului pentru scanare. Cum sa procedez?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:54, 8 Aprilie 2011
Conform HG 1768/2005 modificata prin mai multe acte normative, carnetele de munca trebuiau trimise de catre angajator, pentru scanarea datelor, pana la data de 30 nov.2010, iar apoi remise angajatilor persoane fizice pana la data de 01.07.2011.
Puteti adresa o cerere scrisa trimisa prin posta cu confirmare de primire angajatorului, precum si una ITM, pentru a va comunica daca respectiva carte de munca este la ei si penttru a solicita restituirea acesteia catre dvs. in termenul legal.
dancenusa a scris:

Buna ziua,
Va solicit ajutorul deoarece la fosta societate la care am fost angajat nu gasesc nici un fel de intelegere. Am demisionat in luna septembrie 2010 de la o societate cu sediul in bucuresti (punct de lucru in tara) si nici pana acum nu mi-au trimis cartea de munca.(intre timp m-am angajat la o alta societate) Am incercat sa depun la ei o hartie prin care le solicitam trimiterea cartii de munca dar au refuzat sa-mi acorde un nr de inregistrare. Acum as dori sa fac o reclamatie si sa o trimit pe fax dar nu stiu la ce articol din lege sa fac referire si ulterior cu aceasta reclamatie, daca nu se rezolva nimic sa merg la itm. Inca nu stiu daca respectiva carte de munca a fost sau nu predata itm-ului pentru scanare. Cum sa procedez?


Depuneti o sesizare la ITM pentru faptul ca fostul angajatorl nu va elibereaza carnetul de munca. De asemenea, solicitati ITM-ul ca in cazul in care carnetul dvs de munca se afla in custodia lor sa va fie trimis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intarziere eliberare carte de munca Hapei Hapei In 2007, decembrie, am demisionat de la o firma. In februarie 2008 m-am angajat unde lucrez si in momentul de fata. Am cerut cartea de munca de la fostul ... (vezi toată discuția)
Carti de munca nescanate Andrei Gica Andrei Gica Se mai pot scana carti de munca, sau termenul de scanare a expirat? Intreb pentru ca am in sertar 10 carti de munca scoase de la ITM de prin 2009 sau 2010 ... (vezi toată discuția)
Sunt disperata - cum pot intra in posesia carnetului de munca? fag fag am cerut cartea de munca de la firma de la care am plecat in 15 ian 2011#-o ,mi s-a zis ca este la itm ,am facut cerere la itm cu date personale ,am primit ... (vezi toată discuția)