Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nepredarea cartii de munca din septembrie 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nepredarea cartii de munca din septembrie 2010

Buna ziua,
Va solicit ajutorul deoarece la fosta societate la care am fost angajat nu gasesc nici un fel de intelegere. Am demisionat in luna septembrie 2010 de la o societate cu sediul in bucuresti (punct de lucru in tara) si nici pana acum nu mi-au trimis cartea de munca.(intre timp m-am angajat la o alta societate) Am incercat sa depun la ei o hartie prin care le solicitam trimiterea cartii de munca dar au refuzat sa-mi acorde un nr de inregistrare. Acum as dori sa fac o reclamatie si sa o trimit pe fax dar nu stiu la ce articol din lege sa fac referire si ulterior cu aceasta reclamatie, daca nu se rezolva nimic sa merg la itm. Inca nu stiu daca respectiva carte de munca a fost sau nu predata itm-ului pentru scanare. Cum sa procedez?
Conform HG 1768/2005 modificata prin mai multe acte normative, carnetele de munca trebuiau trimise de catre angajator, pentru scanarea datelor, pana la data de 30 nov.2010, iar apoi remise angajatilor persoane fizice pana la data de 01.07.2011.
Puteti adresa o cerere scrisa trimisa prin posta cu confirmare de primire angajatorului, precum si una ITM, pentru a va comunica daca respectiva carte de munca este la ei si penttru a solicita restituirea acesteia catre dvs. in termenul legal.
dancenusa a scris:

Buna ziua,
Va solicit ajutorul deoarece la fosta societate la care am fost angajat nu gasesc nici un fel de intelegere. Am demisionat in luna septembrie 2010 de la o societate cu sediul in bucuresti (punct de lucru in tara) si nici pana acum nu mi-au trimis cartea de munca.(intre timp m-am angajat la o alta societate) Am incercat sa depun la ei o hartie prin care le solicitam trimiterea cartii de munca dar au refuzat sa-mi acorde un nr de inregistrare. Acum as dori sa fac o reclamatie si sa o trimit pe fax dar nu stiu la ce articol din lege sa fac referire si ulterior cu aceasta reclamatie, daca nu se rezolva nimic sa merg la itm. Inca nu stiu daca respectiva carte de munca a fost sau nu predata itm-ului pentru scanare. Cum sa procedez?

Depuneti o sesizare la ITM pentru faptul ca fostul angajatorl nu va elibereaza carnetul de munca. De asemenea, solicitati ITM-ul ca in cazul in care carnetul dvs de munca se afla in custodia lor sa va fie trimis.