Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de prestari servicii

Buna ziua, as vrea sa stiu in cazul in care am contract individual de munca la o institutie si mai am un contract de prestari servicii la alta institutie sunt obligata sa platesc contributia de asigurari de sanatate si pentru contractul de prestari servicii( mi se retine din contract somaj si pensie) Cu multumiri
nu esti obligat sa platesti cas. Trebuie doar sa te duci cu contractul de prestari servicii la Finante sa il poti inregistra si sa platesti nu stiu exact daca trimestrial sau semestrial, impozit pe venit. Deci nu poti sa sari peste Finante, dar eu am multe cunostinte care nu s-au dus sa le inregistreze...........dar daca te prinde o sa fie nasol. Trece si tu mai putin in contractul de prestari servicii pentru ca impozitul il platesti la valoare.
mi se opreste si impozit 16%
impozit cred ca ti se opreste la contractul de munca pentru venitul care il inregistrezi in contractul de munca. Dar pentru fiecare venit cu care te inregistrezi trebuie sa platesti impozit la el. Asta este singura ta obligatie
cristea luminita a scris:

Buna ziua, as vrea sa stiu in cazul in care am contract individual de munca la o institutie si mai am un contract de prestari servicii la alta institutie sunt obligata sa platesc contributia de asigurari de sanatate si pentru contractul de prestari servicii( mi se retine din contract somaj si pensie) Cu multumiri

CASS se plateste si pentru alte venituri decat cele din salarii, chiar daca se cumuleaza, dar nu pentru toate tipurile. De aceea, e necesar sa explicati concret ce fel de venituri extrasalariale obtineti.
Iulian MANEA, Contabil
La veniturile din contractele de prestari servicii se retin si se vireaza la buget de catre platitorul de venit (beneficiarul serviciilor): CAS, somaj, impozit.
Daca prestatorul de servicii este pensionar nu i se retine decat impozit.

Separat, prestatorul trebuie sa plateasca 5.5% din venituri, sanatate.