Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerificat de mostenitor

am testament prin care sunt numit legatar universal de la o persoana necasatorita, fara copii si parinti in viata, care a decedat in urma cu doi ani. Testamentul este pentru toata averea mobila si imobila indiferent de modul de dobandire.
In ce consta succesiunea? Mie imi trebuie un certificat de mostenitor al acestei persoane.
Trebuie sa va prezentati la un notar public din localitatea unde a avut ultimul domiciliu persoana decedata cu testamentul, certificatul de deces, actele dvs. de stare civila si actele de proprietate ale tuturor bunurilor care au apartinut persoanei respective, toate in original. Notarul public va analiza documentele, va face calculul taxelor notariale (solicitati dvs. acest lucru pentru a nu avea "surprize" nedorite) si va programa dezbaterea succesiunii, ocazie cu care vi se va elibera certificatul de mostenitor. Succes !!