Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta: E corect sa platesc doua amenzi? Pot ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta: E corect sa platesc doua amenzi? Pot contesta procesul verbal?

Buna ziua,
Am circulat o perioada de timp fara rovinieta (credeam ca trebuie sa se ocupe firma de leasing pentru aceasta dar am inteles eu gresit), iar acum am primit si o sa mai primesc mai multe amenzi acasa deoarece am fost inregistrat de camerele fixe banuiesc de pe autostrada. Intrebarile mele sunt urmatoarele: E ok sa primesc pe langa amenda si inca o despagubire catre CNADR care este aproape egala cu amenda? Si pe procesul verbal la detinator/ proprietar e trecut numele persoanei fizice adica utilizatorului chiar daca masina este in leasing si detinatorul este firma de leasing, si vroiam sa stiu daca pot contesta PV si daca am ceva sanse sau mai bine platesc amenzile(care vor fi destul de multe)?
Si daca am trecut in aceeasi zi de mai multe ori pe langa o camera fixa voi primi o singura amenda pe zi sau mai multe?
Multumesc.
alexxx_862006, utilizator
ok deci sa inteleg ca daca depun contestatie si pierd, nu mai am posibilitatea sa platesc doar jumatate din amenda?
Facilitatea achitarii amenzii la jumatatea cuantumului consemnat in PV este posibil strict in intervalul de 48 ore de la comunicare
Si daca am platit deja amenda ca sa beneficiez de facilitatea de a plati doar jumatate, dar nu au trecut 15 zile, mai pot depune contestatie si eventual sa imi recuperez dupa aceea banii?
Mai am o intrebare, eu o sa primesc cam la interval de 2-3 zile cate 2 Procese Verbale deoarece am trecut prin dreptul camerelor Vinerea si Duminica, si as vrea sa stiu daca pot contesta cate 2 PV in acelasi timp sau trebuie sa fac contestatie separata pentru fiecare?
Multumesc
alexxx_862006, utilizator
Si as mai avea o intrebare: pot depune contestatie pe numele meu deoarece eu am condus masina, chiar daca procesul verbal este pe numele mamei mele(deoarece ea este trecuta ca utilizator la leasing)?
Este contestabil ca pentru aceeasi fapta -contraventie continua- sa fii sanctionat de atatea ori cat treci prin dreptul scanerului. Si, de asemenea, desi omul utilizeaza fara a plati drumul public o data, CNADNR il sanctioneaza, obligandu-l sa plateasca despagubire pe un an. Singura solutie este un proces colectiv.

Opinia privind nelegalitatea amenzilor multiple pentru rovinieta si crearea unui grup de actiune in instanta:

[ link extern ] /

Modele de contestatie a amenzilor multiple rovinieta si ridicarea masini, precum si jurisprudenta:
[ link extern ] /
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic