avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act proprietate in urma testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act proprietate in urma testamentului

As avea rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea neclaritate: am un cavou lasat prin testament de parintii mei care sunt decedati si as dori sa trec cavoul pe numele meu.Mentionez ca mai am un frate si o sora care sunt si ei decedati. Ce pasi trebuie sa parcurg si ce acte imi sunt necesare?Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 21:17, 10 Aprilie 2011
succesiunea s-a dezbatut dupa ultimul parinte decedat? fratele si sora au murit dupa ce a decedat ultimul parinte sau inainte?
Trebuie sa faceti sucesiunea la notariat ,unde veti merge cu testamentul si actele de stare civila ale dvs. si surorilor decedate ,daca acestea nu au mostenitori . in baza certificatului de mostenitor ce se va elibera veti fi singura mostenitoare si va inregistrati la Adm. cimitirelor cu actul de mostenire .
athe a scris:

succesiunea s-a dezbatut dupa ultimul parinte decedat? fratele si sora au murit dupa ce a decedat ultimul parinte sau inainte?

succesiunea nu s-a dezbatut,iar fratele si sora au decedat dupa decesul parintilor
Sora si fratele au copii?
Atunci veniti toti la succesiunea dupa parintii dvs.
Mergeti la notar daca va intelegeti amiabil, daca nu , in instanta.

Daca nu au lasat copii, sunteti singurul mostenitor, si mosteniti si bunurile surorii si fratelui ( asta asa, ca un bonus). Atunci mergeti singur la notar, cu testamentul, actele de stare civila ( certificate de nastere, certificatele de deces), acte doveditoare pt bunurile care compun masa succesorala.
adutescu a scris:

Sora si fratele au copii?
Atunci veniti toti la succesiunea dupa parintii dvs.
Mergeti la notar daca va intelegeti amiabil, daca nu , in instanta.

Daca nu au lasat copii, sunteti singurul mostenitor, si mosteniti si bunurile surorii si fratelui ( asta asa, ca un bonus). Atunci mergeti singur la notar, cu testamentul, actele de stare civila ( certificate de nastere, certificatele de deces), acte doveditoare pt bunurile care compun masa succesorala.
Sora a avut un copil care a decedat iar fratele are o fata care traieste

Alte discuții în legătură

Succesiune + mostenire as1959 as1959 Sora mea a decedat anul trecut iar sotul ei a decedat in anul 1995. Succesiunea nu a fost dezbatuta. Sotul surorii mele are si el frati, parintii fiind ... (vezi toată discuția)
drept de mostenitor. carolinagherman carolinagherman Pana la ce generatie se poate revendica dreptul de mostenire ? am eu vre-o prioritate ca mostenitor a 1/2 din bunurile matusii mele ce i-au revenit tatalui ... (vezi toată discuția)
Testament olive olive buna ziua revin cu o veche problema sa o iau de la inceput. Tatal meu este divortat de mama de 6 ani. In acest timp dansul a locuit in concubinaj cu o alta ... (vezi toată discuția)