avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act proprietate in urma testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act proprietate in urma testamentului

As avea rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea neclaritate: am un cavou lasat prin testament de parintii mei care sunt decedati si as dori sa trec cavoul pe numele meu.Mentionez ca mai am un frate si o sora care sunt si ei decedati. Ce pasi trebuie sa parcurg si ce acte imi sunt necesare?Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 21:17, 10 Aprilie 2011
Atunci vine si ea la succesiunea dupa parintii dvs. - chiar daca aveti testament, este mostenitor rezervatar.
Incercati sa rezolvati la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune + mostenire as1959 as1959 Sora mea a decedat anul trecut iar sotul ei a decedat in anul 1995. Succesiunea nu a fost dezbatuta. Sotul surorii mele are si el frati, parintii fiind ... (vezi toată discuția)
drept de mostenitor. carolinagherman carolinagherman Pana la ce generatie se poate revendica dreptul de mostenire ? am eu vre-o prioritate ca mostenitor a 1/2 din bunurile matusii mele ce i-au revenit tatalui ... (vezi toată discuția)
Testament olive olive buna ziua revin cu o veche problema sa o iau de la inceput. Tatal meu este divortat de mama de 6 ani. In acest timp dansul a locuit in concubinaj cu o alta ... (vezi toată discuția)