avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factorul de amplasare si costul caldurii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factorul de amplasare si costul caldurii

In factura de plata emisa de Techem am observat ca factorul de amplasare e intotdeauna 1, indiferent de amplasarea calorifelelor.

Asa e si la voi ?
V-am confirmat si eu ca asa calculeaza aceasta firma cel putin in 3 blocuri in care am vazut eu fise. E foarte posibil ca acesta sa fie algoritmul lor peste tot pe unde au contract (nu cred ca au setari in programul de calcul specifice pentru un bloc sau altul, dar sa mai asteptam sa vedem daca la cineva calculeaza altfel decat 0,9 la parter, 1 de la et. 1 la penultimul si 0,8 la ultimul etaj).
Tocmai am gasit o gresela la un apartament situat la etaj 2 si are coeficienti de mansarda 0.80.
Noroc cu dl grandanat.
Apropo la noi este I si S si TA
Acest factor de amplasament este tratat cu superficialitate de firmele de calcul.

Eu sunt clienta a altei firme si intamplator am aflat de el.
Am dat telefon la ei si am intrebat pe unul din operatori, nu prea stia el ce sa-mi spuna, am cerut sa vorbesc cu seful lor si acesta m-a rugat sa fac o schema a apartamentelor pe colturi, cu punctele cardinale, ap. de la P si cele de sus.
Am trimis schema pe email si in luna urmatoare s-au conformat, cu unele mici greseli pe care le-au reparat ulterior.

Ce vreau sa spun este sa luati legatura cu firma si sa-i rugati sa tina cont de acest factor de amplasament. Se rezolva!

grandanat a scris:

In factura de plata emisa de Techem am observat ca factorul de amplasare e intotdeauna 1, indiferent de amplasarea calorifelelor.

Asa e si la voi ?

Am citit toate interventiile si-am constatat ca ori nu s-a raspuns la intrebare, daca recitim ceea ce am subliniat, ori s-a raspuns la alta intrebare.
Am inteles ca acest factor este diferit, in functie de amplasarea apartamentului fata de punctele cardinale si in functie de suprafata sau numarul peretilor exteriori. Dar nici intr-un caz, factorul de amplasare, nu este in funcie de amplasarea caloriferelor in apartament.
Daca nu am inteles corect, sa nu va suparati pe mine, eu neavand asemenea
situatii in asociatie.
Da, buna observatie, dar consider ca nu acest lucru este important, ci amplasarea fizica a apartamentului, una dupa punctele cardinale, apoi functie de etaj.
Poate unii dintre dvs. isi mai aduc aminte ca am mai discutat pe aceasta tema, repecti un user care avea ap. la ultimul nivel se plangea ca nu are acest factor de corectie (diminuare), ca uite, eu sunt la etajul 4 si la mine este mai frig ca la ceilalti si ca trebuie sa consum mai multa energie termica pentru a avea acelasi confort termic ca la ap. situate mai jos si in interiorul blocului. Asta asa este, insa respectivul uita ca prin proiectarea sistemului de incalzire, spre exemplu, eu la et. 5 - pe Nord, am doua calorifere de cate 10 elementi, iar prop. de la et. 10 are 2 calorifere de cate 22 elementi (din cate mi-aduc aminte)!
Mai mult, la discutiile purtate, la inceput cu reprezentantii firmei de repartitoare, am mai prevazut si factori de diminuare de 10-15% in astfel de cazuri (inclusiv la parter).
Adevarul este ca programul de calcul al repartizarii costurilor prin repartitoare de costuri are o multime de variante de care tine seama, are o bogata baza de date privind mii de tipuri de calorifere folosite in tara noastra cat si aiurea, asfel incat atunci cand se monteaza acel repartitor pe calorifer, el trebuie set-at in mod corespunzator, tinand cont de toate prevederile din contractul de prestare de servicii incheiat intre firma si asociatie si punctual pe fiecare proprietar si calorifer. Nu mai vorbesc de tevile care trec prin casele oamenilo, precum si prin spatiile comune. Altfel dicutam discutii si ne plangem ca uite, mi-am "pus" repartitoare de costuri si de ce platesc atat de mult?

Alte discuții în legătură

Incalzire apartament Buna ziua, mama mea locuieste intr-un apartament 2 camere (bloc 20 apartamente), 45 mp.. pe luna oct si noiembrie am avut 40 unitati consum caldura si de ... (vezi toată discuția)
Factori de amplasare si corectie pentru repartitoare cf. 343/2010 Shareban Shareban Buna ziua, Daca cineva a inteles exact ordinul ANRSC nr. 343/13.07.2010, as dori sa ma lamureasca si pe mine cum se selecteaza exact: - factorii de ... (vezi toată discuția)
Calcul factura caldura addrienne90 addrienne90 Buna ziua, am niste nelamuriri legate de costurile de caldura cu repartitoare. In prezent locuiesc in Bucuresti intr-un apart de 2 cam cu o supraf de 54 mp. Am ... (vezi toată discuția)