Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordinea de solutionare a exceptiilor in recursul civil.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordinea de solutionare a exceptiilor in recursul civil.

Buna ziua,
Am o intrebare care se adreseaza specialistilor in procedura civila. In recurs (Curte de Apel) au fost invocate urmatoarele exceptii :
1)Exceptia necompetentei materiale;
2)Exceptia de nelegala compunere a completului de apel;
3)Exceptia nulitatii actului de procedura (incheiere de sedinta nesemnata in apel);
4)Exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant a apelantilor.
Care credeti ca este ordinea solutionarii exceptiilor enumerate mai sus ?
Va multumesc pentru timpul acordat,
Ilie.

Va multumesc din nou pentru timpul acordat.
Totusi, pentru respectarea principiului contradictorialitatii, nu credeti ca primeaza ,,exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant a apelantilor’’ ? Oricare alta exceptie ar fi pusa in discutia partilor, partile trebuie sa dovedeasca, cu prioritate, ca au dreptul sa puna concluzii. Prin urmare, daca instanta pune in discutie cu prioritate exceptia 4) si o admite, recursul va fi solutionat de o instanta necompetenta material iar daca va solutiona cu prioritate exceptiile 1), 2) sau 3) vom avea un recurs solutionat de o instanta competenta la cererea unor parti care nu au calitate procesuala.

Ilie S., utilizator
Exceptia necompetentei primeaza, daca timbrajul este corect, apoi 4, urmeaza 2 intrucit o asemenea exceptie trebuie pusa in discutie si ultima 3
S-ar putea invoca ca 4 ar trebui pusa in discutie, insa 1 este o exceptie de ordine publica care poate fi ridicata si de instanta din oficiu
In opinia mea, cele patru exceptii invocate in faza recursului trebuie discutate in urmatoara ordine:
1. exceptia necompetentei materiale, motivat de faptul ca o hotarare judecatoreasca pronuntata cu incalcarea normeleor de competenta materiala este lovita de nulitate;
2. exceptia nelegalei compunerii a completului de judecata, pentru aceleasi considerente;
3 si 4. deopotriva, motivat de faptul ca ambele fac referire la nulitati relative.
Bineinteles ca se pot discuta si in alta ordine, precum si ca in instanta, judecatorii pot avea si alte pareri.
1 exceptia necompetentei materiale
2 exceptia nelegalei compuneri a completului
3 exceptia nulitatii actului de procedura
4 exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant
aceasta ar fi ordinea din punctul meu de vedere
Ilie S. a scris:

Buna ziua,
Am o intrebare care se adreseaza specialistilor in procedura civila. In recurs (Curte de Apel) au fost invocate urmatoarele exceptii :
1)Exceptia necompetentei materiale;
2)Exceptia de nelegala compunere a completului de apel;
3)Exceptia nulitatii actului de procedura (incheiere de sedinta nesemnata in apel);
4)Exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant a apelantilor.
Care credeti ca este ordinea solutionarii exceptiilor enumerate mai sus ?
Va multumesc pentru timpul acordat,
Ilie.

Va multumesc din nou pentru timpul acordat.
Totusi, pentru respectarea principiului contradictorialitatii, nu credeti ca primeaza ,,exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant a apelantilor’’ ? Oricare alta exceptie ar fi pusa in discutia partilor, partile trebuie sa dovedeasca, cu prioritate, ca au dreptul sa puna concluzii. Prin urmare, daca instanta pune in discutie cu prioritate exceptia 4) si o admite, recursul va fi solutionat de o instanta necompetenta material iar daca va solutiona cu prioritate exceptiile 1), 2) sau 3) vom avea un recurs solutionat de o instanta competenta la cererea unor parti care nu au calitate procesuala.

Dosarul a fost solutionat. A fost prioritara exceptia necompetentei materiale a instantei, care a fost admisa.
Va multumesc pentru atentia acordata !