Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Cum poate un imobil sa fie dat prin testament unui minor ( 3 ani )?
Imobilul este detinut in prezent prin contract de vanzare cumparare avand clauza de habitatie si intretinere.

Simplu, se intocmeste testamentul in care minorul este desemnat legatar .
Mergeti la notar , fiindca ar fi indicat sa fie intocmit un testament in forma autentica, acesta prezentand mai multe avantaje. Cu actul de identitate
si acte de proprietate , necesare pentru atestarea provenientei bunurilor ce se lasa prin testament.
chiar daca exista anumite clauze?
Pai oricum testamentul isi va produce efectele dupa decesul testatorului, fiind un act pentru cauza de moarte.