Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenintare de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenintare de catre angajator

Buna ziua,

Lucrez intr-un grup de firme. Datorita faptului ca am fost amenintat cu restructurarea postului pe firma la care sunt angajat pentru ca am refuzat semnarea unor acte contabile pentru alte firme din grup la care nu am nici o calitate legala, am hotarat sa nu ma mai prezit la servici si sa fac o sesizare la ITM si garda Financiara. Credeti ca risc ceva, credeti ca am procedat corect legal, cum pot sanctiona angajatorul. Mentionez ca la scena cu amenintarile facute de directorul financiar au participat si colegii mei.Va rog sa ma ajutati sa urmez calea legala cea mai buna.

Va multumesc frumos

Alex
Faptul ca ati sesizat cele doua institutii este normal si legal dar faptul ca nu v-ati mai prezentat la serviciu fara un motiv bine definit (cm, cfs, demisie fara preaviz) constituie abatere disciplinara care conduce la declansarea unei cercetari prealabile si sanctionare.
in primul rand multumesc pentru raspuns,....da, risc santionare,..si care ar fi aceasta in afara de desfacerea contractului de munca,...credeti ca mai vreau sa fac parte dintr-o echipa care te ameninta pentru ca nu faci ilegalitati ?,.....o sa-mi dauneze ca imi vor incheia contractul de munca cu art-colul nu stiu cat, abatere indisciplinara ?,...acum nu mai sunt carti de munca,...nu credeam sa ajung vreodata in situatia asta,..dar nesimtirea oamenilor este imensa,...

multumesc
Nu-ti va dauna pe viitor. Viitorul angajator poate fi interesat de ce anume ai fost sanctionat (si ai sa-i explici) sau nu-l va interesa. Ai tot respectul meu pentru faptul ca ai refuzat sa comiti o ilegalitate.
va multumesc frumos

numai bine tuturor

Alex