Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadru legal pentru obtinerea certificatului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadru legal pentru obtinerea certificatului de proprietate

Buna ziua as dori sa ma lamuresc cu o chestie.... Ambii bunici sunt decedati ei avand certificatul de proprietate pe numele lor, iar ca mostenitorii in numar de 4, din care 2 traiesc, iar 2 sunt decedati!in anul 1996 le am achitat fiecaruia dintre ei o suma de bani avand ca dovada o chitanta de mana plus 2 martori cu semnatura fiecaruia in parte precum, ca renunta la casa si terenul aferent.Cum as putea sa obtin prin cadru legal cat mai repede actul de proprietate sau sa mi se atribuie proprietatea.Am facut cadastrul pe numele meu (eu fiind fica unui mostenitor decedat).Mi s-a sugerat sa merg pe cale judecatoreasca, sa intentez proces asupra persoanelor care au primit suma de bani
Prin actiune in instanta de iesire din indiviziune si cereti atribuirea imobilelor in natura. Chemati in judecata pe copropriearii care traiesc si urmasii celuilalt decedat, daca acela are mostenitori (copii sau sotie supravietuitoare), Depuneti la dosar copia chitantelor prin care ati platit sulta (contravalorea cotelor parti). Dupa ce se da hotararea si ramane definitiva, va puteti intabula in cartea funciara. ACeasta inscriere in CF este dovada ca ati devenit proprietara
ContSters122901, utilizator
Fiti atent ca renuntarea sa fie clara. Mai bine trebuie sa lamuresc cu avocat mai multe lucrurile: posesia, imbunatatiriile, alte bonuri a decedatului, descendenti de cei decedati, etc. Sun mai multe conditiile de validitatea pentru o chitanta de mana cu martori ca sa fie recunoscut si obligati parati la icnheierea in forma autentica actul respectiv, pe calea judecatoreasca, cu tot ca in vremea respectiva era posibil si practic o costume.
cam cat costa aceste proceduri?