Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... mostenitori in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

mostenitori in faliment

speta: s-a introdus actiunea in atragerea raspunderii administratorului/asociatului unic. acesta a decedat inainte de a se ajunge pe fond. nu detine bunuri. creditorii doresc continuarea actiunii cu mostenitorii. cum se pot introduce mostenitorii in actiune tinand cont ca mostenirea nu s-a dezbatut si nici nu cred ca se va dezbate.
va multumesc
chiar daca nu s-a dezbatut mostenirea , succesorii debitorului trebuie sa raspunda in solidar.
succesorii debitorului ???:stunned:
Poate ca nu nu inteleg eu pre bine dar raspunderea patrimoniala este a administratorului, fata de acesta trebuiesc sa fie indeplinite conditiile raspunderii civile delictuale.
Debitor in procedura de faliment este o societate comerciala deci care ar fi succesorii acestuia?:-/
Sa inteleg ca pot creditorii sa incerce sa dovedesca faptul ca daca a murit administratorul (care poate nu se facea vinovat de nik) trebuiesc aceste datorii sa fie achitate de mostenitorii acestuia?
Hmm...
raspund in continuare mostenitorii,daca accepta mostenirea
Buna seara .
Daca mostenitorii acceptanti,accepta mostenirea sub beneficiu de inventar,ei nu raspund de datoriile autorului succesiunii ,decat in limita activului,a bunurilor mostenite .Deci daca acesta nu a avut bunuri,in aceeasi masura va fi si preluarea datoriilor lui de catre mostenitori .Dar totusi eu nu cred ca exista in Codul civil,o prevedere care sa mentioneze ca si datoriile din activitati comerciale ,intra la masa succesorala,la pasiv .Cred ca, o data cu decesul autorului,acesta datorie rezultata din falimentul comercial al firmelor,se stinge,nu se transmite la mostenitori.Parerea mea .Mostenitorii cred ca nu au nici o vina pentru activitatile comerciale paguboase ale ascedenentilor .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa