Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

sint in concubinaj de 1 an si am de gand sa construiesc o casa impreuna cu partenerul meu.terenul pe care vrem sa construim este al partenerului primit ca mostenire acum.puteti sa-mi spune-ti ce acte trebuiesc facute ca si eu sa am dreptul la aceasta locuinta?materialele de constructie le-am cumparat,constructia am inceput-o ;dar sper sa nu am surprize.astept raspuns multumesc
Trebuie sa faceti la notar un contract prenuptial cu ce suma contribuiti si dumneavoastra numai asa puteti dovedi in caz de vreo surpriza.Nu faceti prostia sa construiti fara vreun astfel de act va spun din cunostinta de cauza.
Proprietarul terenului se prezuma a fi si proprietarul constructiilor amplasate pe acel teren ,pana la proba contrara.
De aceea trebuie sa aveti, pentru orice eventualitate, probe ca ati contribuit la construirea casei (facturi/chitante pe numele d-voastra etc)