Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE?

In cazul in care nu exista niciun fel de acte de proprietate pe un teren, acesta mostenindu-se din tata in fiu cum era pe vremuri, ce fel de actiune ar trebui introdusa pentru intrarea legala in posesia terenului? Opereaza uzucapiunea? Mentionez ca exista posesie de 30 ani.
După definitivarea cadastrului la nivelul întregii ţări, Decretul-lege nr.115 din 27 aprilie 1938 pentru unificarea dispoziţiilor referitoare la cărţile funciare, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 95 din 27 aprilie 1938, cu modificările ulterioare se abrogă.

Sistemul de publicitate prin carti funciare reglementat de Decretul-Lege nr.115/1938 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare a fost pus in aplicare prin Legea nr.241/1947.

Un sfat va rog frumos.
X cumpara o suprafata de teren in 1968 pe baza de sidelca( chitanta de mana). X decedeaza in 1997 si lasa ca mostenitor pe singurul sau fiu care ulterior decedeaza si acesta(2005). Fiul decedat lasa ca mostenitori pe sotie si patru copiii. Acum vor sa faca acte pe terenul cumparat de X IN 1968. SE POATE CERE UZUCAPIUNEA PRIN JONCTIUNEA POSESIILOR?
cu siguranta da se poate cere jonctiunea posesiilor
iar la uzucapiunea de 30 ani singura conditie este ca posesia sa nu fi fost intrerupta de cel impotriva curge termenul de prescriptie (achizitiva)
Mihai Tomescu, Avocat
In ambele situatii, depinde de zona.
Iar pana la definitivarea cadastrului general... ohoho...
Chiar, stie cineva daca s-a definitivat in vreun judet?
Inca nu s-a definitivat in nici un judet, cred ca nici localitate, iar cartile funciare nou deschise sint nedefinitive. Deci va dati seama cind se va ternina toata treaba