Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lipsuri in gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lipsuri in gestiune

In cazul in care s-a constatat lipsuri in gestiunea unui gestionar, fata de care s-a oprit garantie, cum se procedeaza? e suficienta o decizie prin care i se opreste din garantie si salariu, daca garantie nu acopera tot prejudiciul? Multumesc.
Problema e ca gestionarul nu a semnat angajamentul de plata, iar garanta nu acopera toata lipsa. II pot face retineri din salariu, sau trebuie sa il dau in judecata? Multumesc.
Nu i se poate retine din salariu unui salarat pe baza unui angajament de plata. Acesta nu constituie titlu executoriu.

Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.