Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriere fapta de inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriere fapta de inselaciune

In cazul in care administratorul unei firme incearca sa ma invinuiasca pe nedrept de evaziune fiscala pe mine, in calitate de angajat, eu pot aduce in favoarea mea faptul ca administratorul a facut inchisoare pentru inselaciune sau evaziune, ceva de genul. A ispasit sentinta in alta tara si au trecut mai multi ani. Daca cumva fapta s-a prescris, se sterge din cazier sau se observa si se ia in calcul de catre organele de control?
si ce relevanta are faptul ca persoana a facut sau nu inchisoare pe tema asta? :)
Si cum credeti dumneavoastra ca v-ar ajuta acest lucru? Nu exista nicio legatura intre acuzatiile aduse si o infractiune savarsita de acesta a carei pedeapsa a fost si executata.
Care ar fi relevanta faptului ca persoana care va reclama a executa anterior o pedeapsa ?
Cele doua situatii despre care faceti vorbire,nu nicio legatura una cu cealalta

Aceasta persoana a raspuns pentru fapta sa si a fost pedepsita.
Dvs,insa, daca ati savarsit infractiunea de evaziune fiscala si se va dovedi aceasta prin probatoriile administrate,veti raspunde ,la randul dvs,conform legii pentru savarsirea acestei infractiuni.