Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt insarcinata!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt insarcinata!!!

Buna ziua,
Am o intrebare,dar inainte de intrebare sa va explic situatia mea...sunt angajata la un dealer auto din data de 05 noiembrie 2010 si intre timp am ramas insarcinata, mai exact sunt in 8 saptamani.Inca nu mi-am anuntat angajatorul deoarece din data angajarii am semnat contracte pe perioade determinate de cate 3 luni, adica pe 5 aprilie 2011 am semnat cel de-al treilea contarct care este pe o perioada de determinata pana pe data de 05 iulie 2011 si abia apoi sa fiu angajata pe perioada nedeterminata.
Intrebarea mea este : avand in vedere ca sunt salariata din 05.11.2010 si sa presupun ca nu o sa-mi prelungeasca contractul pe perioada nedeterminata dupa terminarea celor 3 luni, mai pot beneficia de indemnizatia de crestere copil????
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.!

1. Daca va inceteaza CIM pe perioada determinata, la termen, veti pitea beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni lucrate.
2. Aceste 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
3. In somaj fiind veti beneficia concedii medicale, de concediu de maternitate si apoi de CCC pana la 2 ani.
4. De CCC si indemnizatia aferenta veti beneficia daca in cele 12 luni premergatoare nasterii aveti venituri impozabile din salarii sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate).
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!
Din 05.03.2008 pana 27 iunie 2009 am lucrat la alt dealer de unde am plecat cu demisie.
Apoi m-am angajat la data de 05.09.2010 unde sunt si in prezent.
Dupa calculul meu ar iesi exact 12 luni lucarate in ultimile 24 luni.
Asa este sau am calculat gresit?!

Multumesc!
Am gresit data de angajare la actualul loc de munca, respectiv 05.10.2010 !!!!

Multumesc!
1. Daca va inceteaza CIM pe 5 iulie 2011 atunci cele 24 de luni sunt formate din perioada 05.07.2009-05.07.2011.
2. Din datele prezentate de dvs. reiese ca in aceasta perioada veti avea lucrate numai 9 luni (de la 05.10.2010 si pana la 05.07.2011).
Asa este , abia acum am inteles!
Multumesc din suflet!
Sanatate va doresc!