Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de comodat

se poate incheia un contract de comodat intre doua pers juridice pentru un tractor agricol cu obligatia utilizatorului sa il intretina ?

afirmativ;)
Contractul de imprumut de folosinta (comodat) este reglementat prin articolele 1.560 pana la 1.575, din Codul Civil.

nu trebuie sa contravina obiectului de activitate al pj
ContSters82289, utilizator
negativ;)
Se prezuma ca o societatea este infiintata in scopul producerii de profit . Contractul de comodat fiind gratuit nu il vad aplicabil firmelor .
Ar mai fi de discutat si problema amortizarii utilajului in acest caz .
Intre o persoana fizica si una juridica, da. Dar intre 2 persoane juridice ...