Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale norma de venit PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

norma de venit PFA

Mai exista diferentiere functie de coduri caen pentru impozitarea la norma de venit la PFA?
Si revin cu intrebarea: pentru care dintre activitatile de la 620 si 631 se aplica norma pe venit?
laura.s a scris:

Si revin cu intrebarea: pentru care dintre activitatile de la 620 si 631 se aplica norma pe venit?

Directia Generalã Judeþeanã a Finanþelor Publice are obligaþia de a stabili si publica anual normele de venit înainte de data de 1 ianuarie a anului urmeazã a se aplica normele respective. În cazul în care un contribuabil desfãsoarã o activitate independentã pe perioade mai mici decât anul calendaristic, norma de venit aferentã acelei activitãti se corecteazã astfel încât sã reflecte perioada de an calendaristic în care a fost desfãsuratã activitatea respectivã. Dacã un contribuabil desfãsoarã douã sau mai multe activitãti desemnate, venitul net din aceste activitãii se stabileste pe baza celei mai ridicate norme de venit.