Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... GIRANT
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

GIRANT

Buna ziua.In mare,problema e aceasta:un baiat accepta sa fie girant la un prieten.De fapt au fost 2 giranti si imprumutul s-a facut la un CAR particular,in urma cu 5 ani.In prezent cei doi giranti sunt plecati in strainatate.Bineinteles ca cel care a imprumutat nu a platit.Acum patronul CAR-ului si un executor s-a prezentat la un girant acasa sa faca presiuni sa achite parintii acestuia imprumutul ( girantul nu are nimic pe numele lui )
Intrebare: daca girantii sunt plecati din tara,este posibil ca executorul sa le puna interdictie la vama? astea sunt amenintarile.
Scuze,am uitat sa mentionez ca girantii nu au primit nici titlul executoriu ,nici somatii acasa.
Multumesc pt. raspunsuri.
O zi buna .
nu pot fi executate bunurile membrilor de familie daca nu sant comune cu girantul. Executarea silita se poate face prin intermediul unui executor judecatoresc asupra bunurilor sau veniturilor proprii ale girantului. Nu poate fi pusa nici-o interdictie decat in cadrul cercetarii penale cu mandat sau hotarare jud definitiva.
Multumesc mult pentru raspuns si promptitudine.O zi buna.
important e ca parintii sa nu cedeze amenintarilor, presiunii si sa semneze angajamente de plata