avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... datorii intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

datorii intretinere

Poate furnizorul de energie termica sa ia masuri impotriva datornicilor la intretinere,nevand incheiat un contract individual?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 05:25, 18 Aprilie 2011
asociatia de proprietari e singura care poate lua masuri impotriva persoanelor care au restante la intretinere. poate promova actiune in instanta impotriva fiecarui datornic pt recuperarea datoriilor.
In conditiile in care contractul furnizare energie termica este incheiat intre entitatea juridica asociatie de proprietari si furnizorul de servicii energie termica,furnizorul de servicii,nu poate dispune masuri impotriva proprietarilor
grigorevasile a scris:

Poate furnizorul de energie termica sa ia masuri impotriva datornicilor la intretinere,nevand incheiat un contract individual?

Da, poate lua masuri de mai multe feluri.
Poate sa sisteze furnizarea energiei termice pentru intregul bloc sau asociatie, ceea ce-i afecteaza direct pe datornici.
Poate sa actioneze direct datornicii in instanta, chiar daca are contract cu asociatia de proprietari. Acest lucru este prevazut in Legea 230/2007 si HG 1588/2007.
Poate sista furnizarea agentului termic numai datornicilor daca este posibil tehnic.
adriantot a scris:

Poate sa actioneze direct datornicii in instanta, chiar daca are contract cu asociatia de proprietari. Acest lucru este prevazut in Legea 230/2007 si HG 1588/2007.
Poate sista furnizarea agentului termic numai datornicilor daca este posibil tehnic.


La ce prevederi va referiti? Sa nu-mi spuneti ca la art.28!
Pai daca nu vreti sa va spun de articolul 28, poate am sa caut altul cand o sa am timp:vishenka:
Deocamdata acesta este la indemana si spune ca:
Art. 28. - (2) Pentru recuperarea debitelor cu privire la serviciile publice de utilităţi, furnizorul serviciului va acţiona împotriva proprietarilor restanţieri.

Si, in conformitate cu acesta prevedere furnizorul de energie termica a trimis adrese la asociatiile care aveau restante catre furnizor, adresa prin care au solicitat asociatiilor sa prezinte situatia nominala a restantierilor. Furnizorul s-a oferit, ca pe baza documentatiei intocmita impreuna cu asociatia, sa-i actioneze in instanta pe restantieri in mod individual. Avand juristii lor furnizorii pot sa faca aceasta actiune in mod profesionist, calificat si fara ca asociatia sa cheltuiasca cu asistenta juridica.

Alte discuții în legătură

Cum recupereaza furnizorii de utilitati datoriile de la asociatia de proprietari? merepere merepere pe scurt: am patit-o cu administratora. asociatia are datorii mari la RADET. am facut esalonari insa nu toti proprietarii platesc pe motiv ca vor gasi metode ... (vezi toată discuția)
Contracte individuale. restante catre cet. cezar_p cezar_p 1. Sunt presedinte al unei Asociatii de Proprietari, cu 140 de membri, din Iasi. Cum poate Asociatia sa determine CET-ul Centrala de Energie Termica) sa ... (vezi toată discuția)
Actionarea in instanta a restantierilor, fara avocat? roskky roskky Buna ziua, In asociatia noastra avem mai multi restantieri la plata intretinerii,deci nu avem bani pentru a angaja un avocat.As vrea sa stiu care sunt pasi ... (vezi toată discuția)