Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema de fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema de fond funciar

Judecatoria Z emite o sentinta prin care condamna pe primarul comunei T la 10 RON daune cominatorii pentru fiecare zi de intarziere de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei si pana la punerea efectiva in posesie a petentului cu suprafata de E ha teren.
In urma apelarii la executorul judecatoresc acesta intocmeste urmatorul:

Proces verbal
incheiat astazi data .. , ora..,
in localitatea Y, str...
potrivit prevederilor art. 50 alin. 1 din Legea nr. 188/2000
privitoare la executorii judecatoresti cu modificari si completari

Subsemnatul X, executor judecatoresc in circumscriptia Judecatoriei Y avand sediul in Y, str. ...
Avand in vedere Titlul executoriu constand din Sentinta Civila nr. .../2006 a Judecatoriei Y in dosar nr. ..., Decizia Civila nr. .../2006 a Tribunalului Z in dosar nr. .../2006, Decizia civila nr. .../2007 a Tribunalului Z in dosar .../2006 definitive si irevocabile prin care debitorul urmarit Primarul Comunei T, cu sediul in com. T, a fost obligat sa achite in favoarea creditorului urmaritor A, cu domiciliul in B, suma totala de C, in care au fost incluse si toate cheltuielile ocazionate pana in prezent;
Vazand ca toate formalitatile prevazute de lege au fost indeplinite, azi data de mai sus, ora 12,00 m-am deplasat la fata locului in localitatea T la sediul Primariei, l-am gasit pe d-nul primar D care mi-a declarat ca d-l A este trecut pe lista cu despagubitii pentru suprafata E in cauza. Mi-a prezentat in acest sens Hotararea nr. ... a Comisiei Judetene pentru stabilirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor si a mai declarat ca nu exista suprafata de teren pentru a fi pus in posesie. Primarul mai arata ca a incercat pe cale amiabila sa discute cu creditorul A insa fara rezultat si va mai incerca, comunicandu-mi ca este deschis la negocieri, avand in vedere si faptul ca creditorul A este trecut pe lista despagubitilor. Va solicita informatii si de la Prefectura Z pentru a vedea care este starea cu despagubirea creditorului pentru suprafata de ...
Drept pentru care, ne-am deplasat inapoi la biroul nostru unde am intocmit prezentul Proces verbal intr-un exemplar depus la dosarul nostru exec. nr. ...

Astfel ca petentul nu primeste nici suprafata de teren dispus de instanta si nici daune cominatorii.
Ce este de facut ?

Plangere penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti, prev. de art. 271 Cod Penal impotriva primarului.
Eventual si abuz in serviciu contra intereselor persoanelor prev. de art. 246 Cod penal.

Si in aceste cazuri, de multe ori se da NUP pe lit. 10, d) din C. pr. penala, insa trebuie mers pe toate caile prev de legea penala...

Apoi CEDO...
Actul care l-am emis executorul nu este decat un proces-verbal de constatare, unde acesta se deplaseaza exact ca o printesa inocenta si afla despre ce se vorbeste acolo.... nici pomeneala sa incerce sa face ceva. de altfel Curtea Europeana a sanctionat Romania tocmai pentru formaslismul organelor de executare a hotararilor judecatoresti.

Cat priveste partea cu daunele cominatorii, acestea nu se pot executa, intrucat exista decizia XX/2005 a Inaltei Curti de casatie si Justitie care precizeaza ca daunele cominatorii obtinute prin hotarari judecatoresti vor putea fi executate in masura in care vor fi fost dovedite ca daune-interese ( asta inseamna ca va trebui sa solicitati pe calea unei actiuni separate transformarea daunelor cominatorii in daune-interese).
Dupa cum vedeti, mai aveti inca de lucru.....
Lucrurile sunt chiar mai complicate. Terenul revendicat este extravilan, atribuit la inceputul anilor '90 altor cetateni care nu l-au detinut anterior si chiar, cel putin unii, nu au detinut deloc teren, prin urmare atribuit ilegal macar in parte. Judecatoria a dat o sentinta prin care se prevedea "punerea in posesie cu suprafata de E ha teren in raza comunei...", care nu inseamna neaparat pe vechiul amplasament, cu atat mai mult cu cat acelor cetateni nu li s-au anulat titlurile, chiar ilegal atribuite.
Insa chiar daca nu ar exista teren pe raza comunei respective, Primaria trebuia sa faca demersurile necesare pentru acordarea de teren in localitati invecinate sau cat mai apropiate sau de la ADS, conform metodologiei de restituire a terenurilor, prin oferirea unui teren echivalent. Insa nici Primaria nici Prefectura, care dealtfel cunoaste perfect situatia, nu misca un deget, probabil fiind foarte sigure ca oricum nu va plati nimeni nici un fel de daune cominatorii...