Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare

la o condamnare de 6ani cat te sa ispaseasca pt a fii eliberat:(
4 ani daca a savarsit fapta cu intentie.
zi la zi?
Este vorba despre 2/3 din pedeapsa , care in urma unui simplu calcul matematic,la indemana oricui,rezulta ca pedeapsa de executat este de 4 ani.
Daca presteaza sau a prestat munca in timpul detentiei pedeapsa se poate reduce la cel mult 1/2 din cuantumul aplicat , peresoana aflata in detentie castigand (prin munca) 7 zile la luna.
depinde daca pe timpulk executarii pedepsei va iesi la munca si la ce fel de munca .
nu intotdeauna castiga 7 zile pe luna.
cititi legea 275/2006 si H.G. 1897/2006 privind executarea pedepselor.