avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Decizie de impunere - AFP
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Decizie de impunere - AFP

Buna ziua,

As dori o parere la ce este de facut in urmatorul caz:
Avem o locuinta inchiriata. In tre anii 2004-2005 ea a fost inchiriata si declarata la Administratia Finantelor Publice Sect.2-Bucuresti (Str. Avrig). Pe anul 2004 si 2005 (cat locuinta a fost inchiriata) am primit anual "Decizia de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit" pe care l-am si platit (ultima plata fiind chiar integrala la data de 29.12.2005). Incepand cu anul 2006, locuinta nu a mai fost inchiriata, au stat doar niste rude, pe gratis acolo.
Problema este ca acum, in 2011, avem din nou chiriasi la aceea locuinta, am depus/intocmit si contractele la AFP Sect.2 (Str. Avrig), nu ne-a venit nici o Decizie de impunere, dupa o luna jumate am mers acolo ca sa ne zica ca deja ar fi trebuit si sa platim prima transa ....bun ...asta este ....dar trebuie sa mergem de data asta in sediul AFP 2 (C.A.Rosetti Nr.39) ...pt. a plati si "penalitati de intarziere" ......AICI culmea: #-o Ne anunta vehement ca nu putem plati actuala suma deoarce AVEM o restanta de 500 Ron pentru un contract (inexistent) pe 2006 ....dar niciodata nu am fost informati prin nici un mijloc de comunicare de acest lucru, desi anual primeam, culmea tot de la Finante clasicele "instiintari de plata" a impozitelor pe cladiri, masini etc, dar nimic legat de impozit pe "activitati de folosinta a bunurilor".

Ce imi recomandati sa facem in continuare.
Vom incerca sa cerem de la AFP o copie a contractului si a "Deciziei de impunere ...", daca exista asa ceva, dar ne tot plimba pe la sediile dansiilor.

VA multumesc
Cel mai recent răspuns: zombie_ro , utilizator 16:32, 15 Aprilie 2011
Clasicele instiintari de plata de care faceti vorbire v-au fost comunicate de DITL Sector 2, iar nu de ANAF.
Va sugerez sa solicitati fisa pe platitor si sa verificati daca sumele mentionate acolo au fost achitate de dva, dar si daca aceste sume concid cu sumele declarate de dvs ca si chirie.
Se mai pune problema, daca ati reziliat contractul de inchiriere inainte de termen, pentru ca in acest caz trebuia sa anuntati ANAF de respectiva modificare.
Sunt multe probleme de acest gen la mai toate adm fin din Bucuresti.
Mult succes.
Multumesc de raspuns dl.avocat Vaduva Mihai.
Contractul de inchiriere nu s-a reziliat inainte de termen.
Dupa multe plimbari intre cele 2 sedii ale AFP s-a descoperit "problema": contractul incheiat la finele anului 2005 este pt. perioada 01.11.2005-01.04.2006 ... iar decizia care a fost emisa si platita (80 Ron) este de fapt o "calculare a veniturilor nete doar pe 2005" .... pt. 2006 (4 luni) se recalculau ulterior din nou din toata suma veniturilor nete :O (explicatia celor de la ghiseu - trebuia noi sa mergem la AFP sa cerem Decizia). Totodata am fost anuntati ca in evidentele lor mai apre o suma de 200 Ron ca si suma de recuperat (nu ne poate preciza pt. ce anume #-o ). Prin urmare, i s-a inmanat sotiei tocmai acum abia decizia de impunere pe 2006 s-a dus iar sotia la AFP S2(C.A.Rosetti) sa ceara fisa pe platitor sa vedem exact ce sume sunt etc.
La sediul AFP S2 din Rosetti i s-a comunicat ca suma de 200 Ron care apare la ei ca ar trebui sa ni-l returneze ..... citez :"Nu se mai poate returna sau storna, deoarece s-a prescris fiind mai vechi si aveti de platit toata suma de 500 Ron" (da ne-a anuntat pe noi cineva de ea???!!!). Nici macar in transe (rate) nu ne lasa sa platim o "datorie" genarata tot de ei (AFP)
Interesant este ca o "datorie" (genarata, repet, tot de AFP din lipsa comunicarii cu cetateanul) NU se prescrie nici dupa 6 ani ci se mai si penalizeaza, DAR o suma de bani pe care statul ar trebuii sa il restituie/storneze cumva cetateanului SE PRESCRIE!!! X-(
Toate aceste probleme se desfasoara in momentul de fata "live" cand sotia este pe drumuri pt. clarificarea situatiei.

Finalul: Cei de la AFP S2 au refuzat sa elibereze fisa de platitor, motivand ca "aplicatia din calculator este prea complicata", si au tiparit toate "Deciziile referitoare la obligatiile de plata accesorii" aferente a 4 ani .... toate tiparite si datate cu ziua de azi 15.04.2011.
Ce sa mai zic ...daca AFP-ul redacteaza Decizii anual, dar sunt pur si simplu puse in sertar/la dosar si nu sunt trimise cetateanului, nu suntem noi de vina pt. incompetenta lor.
In momentul de fata nu cred ca mai avem alta posibilitate decat sa inchidem ochii, sa ii injuram si .........................
Ce este de facut? Precizez ca nu am resursele necesare sa ma apuc sa ii dau in judecata etc.
Ultima modificare: Vineri, 15 Aprilie 2011
zombie_ro, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere txe si impozite mack210 mack210 am plecat din tara in 2006, acum 2 ani am primit la adresa din romania, unde inca mai figurez, cateva instiintari de plata de la anaf ca datorez catre agentia ... (vezi toată discuția)
Plata contributie cas din venit inchiriere imobil mihaela silvia mihaela silvia buna ziua,este posibil sa contest in instanta,o decizie venita pt plata de contibutie la fondul national de sanatate,pt perioada 2006- 2009,gand am obtinut ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere plata cas pentru venituri din chirii teodora77 teodora77 Buna ziua, din 2004 am inchiriat un spatiu comercial pentru care am platit anual impozit pe venit din cedarea folosintei bunurilor. Azi am primit pe ... (vezi toată discuția)