Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua am si eu o problema,am acte de prorietate pe numele bunicilor la terenuri bunici au avut 3copii au murit si bunici si copii am ramas doar nepotii,acum eu vreau sa fac acte la terenu meu o parte sa il vand am un frate si un verisor plecati ma pot imputernici pe mine?si cu acordul tuturor pot vinde terenu la prima infatisare?ce acte imi trebui?trebui succesiunea facuta?care sunt pasi? Multumesc anticipat

in calitate de nepot, pentru deschiderea succesiunii aveti nevoie de acte de proprietate a bunurilor imobile, actele de nastere si deces a celor trei copii decedati precum si de actele de stare civila a nepotilor aflati in viata. dupa dezbaterea succesiunii, daca si ceilalti comostenitori doresc, va pot imputernici sa vindeti bunurile imobile distribuind pretul conform cotelor care se cuvin fiecaruia
Ce figureaza in evidentele de rol fiscal si agricol? S-au platit impozitele? Nu este o speta usoara, aveti de alergat.