Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Drept de munca pentru parintii copilului nascut in ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Drept de munca pentru parintii copilului nascut in statele UE

Am un copil,care s-a nascut in Germania.Citisem de ceva vreme un articol de ziar ,care spunea ca parintii unui copil nascut intr-o tara din UE au posibilitatea de a munci in tara respectiva.Exista prevederi clare pentru acest lucru?Dat fiind ca avem "embargo" in a ne angaja in Germania poate asta sa fie o portita pentru angajare?
Nu fac nicio confuzie ... situatia expusa rezulta din studiul legii , bineinteles cu ajutorul unui coleg care a studiat in Germania dreptul.
Statutul obtinut de acest copil este valabil pina la majorat..De aceea,la majorat,statul german il va pune sa aleaga una dintre cele 3 variante posibile: 1.pastreaza numai cetatenia germana;
2 pastreaza numai cetatenia romana;
3.pastreaza ambele cetatenii.
:acute: Daca ati studiat legea, nu va este greu sa ne indicati articolul la care va referiti. Doar ca nu exista, Germania a implementat doar limitat jus soli (similar cu marea majoritate a statelor din UE), cerand rezidenta unui parinte cum se citeaza mai sus. Vezi si regulamentul care insoteste legea, art. 4.3.1.1 de aici [ link extern ]