avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie functie coordonator 30 sau 45 zile preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie functie coordonator 30 sau 45 zile preaviz?

Buna ziua,
Am si eu o problema.Mi-am inregistrat demisia ieri,am functie de coordonator si managerul mi-a spus ca trebuie sa am preaviz de 45 zile.
Este in regula asa? a intrat in vigoare noul cod al muncii? Nu era 30 aprilie si pana atunci se respecta celalalt cu 30 zile de preaviz?
Inca ceva,pot sa invoc renuntarea la preaviz daca societatea nu mi-a platit ultimele 4 salarii?

Va multumesc si va rog mult sa ma sfatuiti ce am de facut si cum(legal cu articole din cod) pentru ca nu am luat nici sal. de 4 luni si vreau sa plec cat mai repede,deoarece daca nu mi-au platit sal 4 luni cum imi pot plati si zilele de preaviz?
Multumesc inca o data.
Cu stima
Cel mai recent răspuns: Dove27 , utilizator 11:39, 16 Aprilie 2011
1. Modificarile aduse Codului muncii de Legea 40/2011 seaplica de la 01.05.2011. Pana atunci se aplica prevederile actuale ale Codului muncii.
2. Puteti sa demisionati conform art.79(8) din Codul muncii daca angajatorul nu si respectat obligatiile prevazute in contractul individual de munca (printre acestea este si plata salariului la datele stabilite in CIM).
Dove27 a scris:

Buna ziua,
Am si eu o problema.Mi-am inregistrat demisia ieri,am functie de coordonator si managerul mi-a spus ca trebuie sa am preaviz de 45 zile.
Este in regula asa? a intrat in vigoare noul cod al muncii? Nu era 30 aprilie si pana atunci se respecta celalalt cu 30 zile de preaviz?
Inca ceva,pot sa invoc renuntarea la preaviz daca societatea nu mi-a platit ultimele 4 salarii?

Va multumesc si va rog mult sa ma sfatuiti ce am de facut si cum(legal cu articole din cod) pentru ca nu am luat nici sal. de 4 luni si vreau sa plec cat mai repede,deoarece daca nu mi-au platit sal 4 luni cum imi pot plati si zilele de preaviz?
Multumesc inca o data.
Cu stima


1. Daca v-ati dat demisia , preavizul este de 30 de zile si nu de 45 de zile.
Noile modificari aduse Codului muncii intra in vigoare de la data de 01.05.2011 .. ele nu sunt aplicabile retroactiv.
2. Daca angajatorul nu vi-a achitat salariul , atunci aveati posibilitatea demisionarii fara preaviz confor art.79 alin.8 C.mun.
Va multumesc mult,o zi frumoasa si sarbatori fericite!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz ciprianst ciprianst As dori ajutorul in rezolvarea corecta a urmatoarei probleme: - angajatorul a transmis un act aditional prin care se modifica perioada de preaviz in cazul ... (vezi toată discuția)
Preaviz de 90 de zile in cazul demisiei carolina13 carolina13 buna seara, sunt angajata la o firma care pana sa imi faca contract de termen neteterminat m-au tinut aproape 2 ani in contracte pe termen determinat pe ... (vezi toată discuția)
Preaviz in cazul demisiei anca.manole anca.manole Buna tuturor. As vrea parerea vostra cu privire la preaviz in cazul demisiei. Sunt angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata, cu preaviz in caz ... (vezi toată discuția)