Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie functie coordonator 30 sau 45 zile preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie functie coordonator 30 sau 45 zile preaviz?

Buna ziua,
Am si eu o problema.Mi-am inregistrat demisia ieri,am functie de coordonator si managerul mi-a spus ca trebuie sa am preaviz de 45 zile.
Este in regula asa? a intrat in vigoare noul cod al muncii? Nu era 30 aprilie si pana atunci se respecta celalalt cu 30 zile de preaviz?
Inca ceva,pot sa invoc renuntarea la preaviz daca societatea nu mi-a platit ultimele 4 salarii?

Va multumesc si va rog mult sa ma sfatuiti ce am de facut si cum(legal cu articole din cod) pentru ca nu am luat nici sal. de 4 luni si vreau sa plec cat mai repede,deoarece daca nu mi-au platit sal 4 luni cum imi pot plati si zilele de preaviz?
Multumesc inca o data.
Cu stima
1. Modificarile aduse Codului muncii de Legea 40/2011 seaplica de la 01.05.2011. Pana atunci se aplica prevederile actuale ale Codului muncii.
2. Puteti sa demisionati conform art.79(8) din Codul muncii daca angajatorul nu si respectat obligatiile prevazute in contractul individual de munca (printre acestea este si plata salariului la datele stabilite in CIM).
Dove27 a scris:

Buna ziua,
Am si eu o problema.Mi-am inregistrat demisia ieri,am functie de coordonator si managerul mi-a spus ca trebuie sa am preaviz de 45 zile.
Este in regula asa? a intrat in vigoare noul cod al muncii? Nu era 30 aprilie si pana atunci se respecta celalalt cu 30 zile de preaviz?
Inca ceva,pot sa invoc renuntarea la preaviz daca societatea nu mi-a platit ultimele 4 salarii?

Va multumesc si va rog mult sa ma sfatuiti ce am de facut si cum(legal cu articole din cod) pentru ca nu am luat nici sal. de 4 luni si vreau sa plec cat mai repede,deoarece daca nu mi-au platit sal 4 luni cum imi pot plati si zilele de preaviz?
Multumesc inca o data.
Cu stima

1. Daca v-ati dat demisia , preavizul este de 30 de zile si nu de 45 de zile.
Noile modificari aduse Codului muncii intra in vigoare de la data de 01.05.2011 .. ele nu sunt aplicabile retroactiv.
2. Daca angajatorul nu vi-a achitat salariul , atunci aveati posibilitatea demisionarii fara preaviz confor art.79 alin.8 C.mun.
Va multumesc mult,o zi frumoasa si sarbatori fericite!