avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comision agentie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comision agentie imobiliara

Am cumparat acum cateva luni un apartament direct de la proprietar.
Initial, apartamentul mi-a fost prezentat de un agent imobiliar care avea dupa declaratiile lui exclusivitate de la proprietari.
Inainte de vizionare am semnat o hartie care:

- cotinea datele mele personale pe care agentul mi le-a trecut din buletin
- nu stiu ce clauze continea, ce timp de expirare avea ptr ca nu mi-a acordat timp sa o citesc
- si ptr care nu am primit nici o copie..

Ulterior, proprietarii au dorit sa renunte la serviciile acestui agent si tranzactia s-a facut, eu acceptand sa semnez direct cu ei.

Acum cateva zile am fost contactat de agent care m-a amenintat ca ma da in judecata daca nu ii platesc comisionul.

Intrebarea este ce pot face acum? Amenintarea lui poate sa rezulte intr-un proces pe care l-as putea pierde?
Cel mai recent răspuns: bellefille , utilizator 20:48, 16 Aprilie 2011
Exista document incheiat conform caruia agentul a perfectat tranzactia apartamentului ?
Daca nu exista document care sa demonstreze ca tranzactia s-a intreprins prin intermediul agentiei imobiliare,este evident ca demersurile agentului sunt intreprinse in speranta obtinerii unui eventual comision
Daca agentia detinea document legal,parcurgea procedura legala pentru recuperare comision de tranzactie
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
goe_07, utilizator
Corect opinia lui goe_07.

de regula agentiile imobiliare solicita comision atat de la proprietar cat si de la cumparator
Cel care s-a angajat initial sa apeleze la serviciile agentiei a fost vanzatorul care a apelat la serviciile agentiei pentru gasirea unui posibil cumparator.

Dumeavoastra ati apelat numarul telefonic indicat in anuntul din ziar, iar din punctul meu de vedere nici nu trebuia sa semnati contractul respectiv pentru vizionare.

In fine, in cazul unui eventual proces agentia trebuie sa dovedeasca prejudiciul, ei de fapt fiind cei care au postat anuntul si nu pentru ca dumneavoastra ati solicitat serviciile de intermediere in vederea vanzarii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
ContSters82289, utilizator
puteti fi dat in judecata de agentia imobiliara pt nerespectarea contractului.
athe a scris:

puteti fi dat in judecata de agentia imobiliara pt nerespectarea contractului.


In conditiile in care tranzactia imobilului s-a realizat strict intre persoane fizice ,
agentia imobiliara legal nu poate sa ridice pretentii
Puteti fi dat in judecata de ocine are un motiv intemeiat sa o faca.Agentia reapectiva ar fi facut-o deja daca era in situatia sa o faca.X-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce ma obliga un antecontract semnat la o agentie imobiliara intre cumparator si vanzator? marrria marrria Buna. Situatia mea sta cam asa. Doresc sa imi cumpar apartament prin programul prima casa. Am depus actele ca atare si acum o saptamana am inceput sa caut si ... (vezi toată discuția)
Contractul de vizionare al agentiilor imobiliare lony_269 lony_269 Buna ziua, ma numesc Loredana iar problema mea este urmatoarea: am cautat in ziarul local anunturi cu apartamente de vanzare, am sunt la un anunt care m-a ... (vezi toată discuția)
Agentie imobiliara- se intocmeste contract de vizionare pentru fiecare apartament in parte? petregabriel petregabriel buna ziua.daca se poate as dori sfaturi in problema cu o agentie imibiliara. pt cumpararea unui apartament am sunat la un anunt de pe net . anuntul era ... (vezi toată discuția)