Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... raspuns calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

raspuns calificat

La intocmirea actelor procedurale,in cazul unei infractiuni flagrante,la solicitarea faptuitorului poate fi de fata un avocat?Multumesc
Da, angajativa un AVOCAT penalist,,Succes#-o:(
daca infractiunea e flagranta, ma gindesc ca la momentul savirsirii ei, faptuitorul nu este insotit de un avocat care, sa-l asiste... dupa momentul retinerii, daca acest lucru s-a intimplat, faptuitorul are dreptul, procedural, de a fi asistat pe toata durata cercetarilor de un aparator ales, iar daca nu are aceasta posibilitate de unul numit din oficiu.
In timpul urmaririi penale orice persoana aflata in cercetari beneficiaza de dreptul legal ,in functie de infractiunea comisa ,de a i se asigura apararea sau de a-si angaja avocat.