avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produs - legislatie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produs - legislatie

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intormatie:
- care este cadrul legislativ care reglementaeaza returnarea produselor cumparate.

In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:01, 17 Aprilie 2011
Lege nr. 449/2003 din 12/11/2003 Versiune actualizata la data de 27/12/2008
Daca ati cumparat produsul prin internet, ordonanta nr. 130 din 31 august 2000 completata prin legea nr. 51 din 21 ianuarie 2003 pentru aprobarea ordonantei Guvernului nr. 130/2000

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare produs PANFI PANFI Am cumparat dintr-un supermarket o maisna de facut paine. am incercat de mai multe ori sa fac diferite retede de paini, conform instructiunilor din carte, dar ... (vezi toată discuția)
Returnare produs cumparat gica.abeaboeru gica.abeaboeru Buna ziua, Acum o saptamana am cumparat de la un renumit lant de magazine romanesc un produs Hi Fi. Dupa ce mi s-a facut proba si am ajuns cu el acasa, l-am ... (vezi toată discuția)
Etichetare produs fara importator icoman icoman Salutare, stie cineva cum pot afla importatorul unui produs electro-casnic (nealimentar) ? Tinand cont ca produsul vine ambalat in cutie de carton cu toate ... (vezi toată discuția)