avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-au retinut documentele masinii fara motiv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-au retinut documentele masinii fara motiv

va slut pe toti
acum o luna in urma mam tezit cu un agent de politie la mn acasa cerandu_mi documentele masini si personale,dupa cateva zile ma cheama la postu de politie si zicandumi ca ITP_ul si asigurarea masini sunt expirate,mentionez ca masina se afla in sttionare in afara carosabilului.ma pus sa dau declaratie precum ca am fost ajuns din urma de politia ....
acu mia zis ca mia facut dosar penal pentru ca am circulat cu masina neinmatriculata,urmeaza sa merg la procuratura sa ma audieze intrbarea mea este daca pot sail dau in judecata pe agentu care mia cerut documentele?am martori care au vazut toata faza
Cel mai recent răspuns: ContSters184021 , utilizator 00:15, 19 Aprilie 2011
marius_matca a scris:

ma pus sa dau declaratie precum ca am fost ajuns din urma de politia ....


Nu am inteles, ati declarat ca v-a depistat politia in circulatie cu masina sau nu?
in declaratie am scris dupa spusele lui <am fost ajuns din urma de politia....>
defapt el avenit la mn acasa si mia cerut documentele o pot demonstra cu 4 martori
Ati dat declaratie "precum ca am fost ajuns din urma de politia..."?
Daca ati recunoascut asa ceva, pe cale de consecinta urmeaza sa raspundeti pentru circulatia pe drumurile publice cu un autovehicul cu ITP si asigurare -expirate
Nu puteti formula plangere impotriva politistului pentru aspectele mentionate
Daca nu exista nici o dovada in favoarea politiei ca ati circulat cu masina si ca au venit acasa sa va ceara actele nu prea este corect, dar nu prea sunt convins ca lucrurile au stat chiar asa. Este bine sa va angajati un avocat si vedeti ce va sfatuieste si el.
ma aflam in fata locuintei cand avenit Domnu politist si mia cerut actele masini. iar in a doua declaratie a vrut sa scrie precum ca ma oprit el in trafic dar nu am recunoscut asta aca ca an tiat cu pixu si am scris ca <nu am fost oprit in trafic> si am semnat

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa Diamandi Diamandi Daca in declaratia la politie cineva declara ceva iar in inregistrarile audio, care au fost admise ca proba, este o cu totul alta poveste fata de cea spusa la ... (vezi toată discuția)
Circulatie pe drumuri publice cu o masina radiata maryo4ever10 maryo4ever10 Buna ziua, Azi am fost oprit de un echipaj de politie pt. un control de rutina. S-a constatat ca masina pe care o conduc este radiata din evidenta dumnealor ... (vezi toată discuția)
Radierea autoturismului catalinmail072007 catalinmail072007 Daca nu circul cu autoturismul, acesta va fi radiat din circulatie, dupa o anumita perioada, in lipsa RCA-ului sau a ITP-ului ? Mentionez ca ambele imi expira ... (vezi toată discuția)