Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Mama mea avea 13 frati si locueste in casa parinteasca fara a avea un act de proprietate penumele ei. S-a declarat unic mostenitor si a declarat ca nu are alti copii in afara de fratele meu,si i-a facut act de vanzare cumparare fratelui, dupa decesul tatalui. La momentul cand s-au facut aceste acte mama avea varsta de 72 ani. Ce drepturi am eu si fratii ei ramasi in viata , si urmasii celor decedati?
Spuneti ca mama nu avea nici un act. Cum a vandut fratelui? Cu contract autentic? S-a dezbatut vreo succesiune dupa bunici?
Daca spuneti ca nu avea nici un act e posibil ca actul de vanzare - cumparare catre frate sa nu fie incheiat in forma autentica.
Presupun ca bunicii au decedat de mult timp daca mama avea 72 de ani la varsta instrainarii. Fratii mamei nu mai sunt in termen sa emita pretentii materiale asupra succesiunii (actiune reala - prescriptibila in trei ani). Dvs puteti cere anularae actului de vanzare - cumparare, daca este facut in forma autentica. Daca nu este in forma autentica este nul, dat fiind faptul ca vorbim despre un imobil.
Mama ar putea introduce o actiune in constatarea calitatii de mostenitor daca a locuit in tot acest timp in casa parinteasca, a facut acte de dispozitie si s-a comportat ca un bun si adevarat proprietar.
Daca aveti indoieli asupra capacitatii mamei de a incheia acte juridice cereti un certificat medical macar medicului de familie. Daca si el are indoieli va indruma la specialist. Uneori si notarii cer un certificat medical la varste innaintate.
Dacă mama nu avea un act autentic/hotărâre judecătorească din care să rezulte că este proprietara imobilului, aceasta nu-l putea înstrăina valabil.
Vă rog să reveniţi cu detalii concrete, pentru a vă lămuri concret asupra speţei şi nu de a da cu presupusul...;)
antonyo_74k a scris:

Mama mea avea 13 frati si locueste in casa parinteasca fara a avea un act de proprietate penumele ei. S-a declarat unic mostenitor si a declarat ca nu are alti copii in afara de fratele meu,si i-a facut act de vanzare cumparare fratelui, dupa decesul tatalui. La momentul cand s-au facut aceste acte mama avea varsta de 72 ani. Ce drepturi am eu si fratii ei ramasi in viata , si urmasii celor decedati?

Desi nu se intelege nimic din ce ati scris puteti avea dreptul de a deschide o judecata in cazul in care s-a facut o vanzare ( daca s-a facut din punct de vedere juridic)
cum a mai spus deja cineva, voi mostenitorii-urmasii trebuie sa introduceti actiune in instanta pt. constatarea calitatii voastre de mostenitor