Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nerecunoasterea copilului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nerecunoasterea copilului

buna. sunt o tanara de 26 de ani,care a ramas insarcinata(sunt in 10 saptamani)iar tatal copilului nu doreste recunoasterea copilului. mentionez ca nu suntem casatoriti,totul s-a petrecut in urma "promisiunilor" de cuplu. acum acesta a dat bir cu fugitii. ce pot face legal,pt a recunoaste copilul si a-i platii pensia alimentara?...abia de curand am aflat ca asta (nerecunoasterea copilului) nu mi-a facut-o numai mie,am inteles ca mai sunt inca vreo 2-3 femei care au patit-o cu acest om,ele nu stiu cum au actionat in continuare,dar eu doresc o procedura legala prin care sa il fac sa devina responsabil de faptele sale.
deocamdata nu are ce recunoaste. dupa ce veti naste, il actionati in judecata pt stabilire paternitate si pensie de intretinere.