Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie apartament

Buna ziua,
Am o intrebare: Doresc sa cumpar un apartament in Romania, insa momentan eu sunt in Italia. Se poate face un precontract sau ceva pentru a fi sigura ca proprietarul imi pastreaza apartamentul pana in iulie cand voi veni acasa?
Imi cer scuze daca am postat la alta categorie dar nu stiu exact unde se incadreaza.
Va multumesc
Se face un antecontract de vanzare-cumparare la notar in acest sens.
Puteti imputernici pe cineva sa incheie tranzactia in locul dvs., faceti o procura in care mentionati in mod expres ca persoana imputernicita va semna contractul de vanzare cumparare pentru imobilul respectiv (mentionati toate datele de identificare ale persoanei in cauza si ale apartamentului). In felul acesta, nu trebuie sa mai amanati perfectarea tranzactiei. Daca nu va puteti deplasa din Italia, oricum trebuie sa imputerniciti pe cineva sa semneze antecontractul, daca alegeti sa amanati perfectarea contractului.
narcisa_salbatica, utilizator