Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament in doi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament in doi

As avea nevoie de un raspuns la urmatoarele intrebari. Vreau sa cumpar un apartament impreuna cu tatal meu. Exista vreo restrictie in ceea ce priveste tranzactia de cumparare? Vrem ca fiecare sa detina 50% din proprietate. Intamplator banii vor veni toti dintr-un cont bancar care e trecut pe numele meu.
Poate sa apara vreo problema de procedura? Trebuie sa semnam amandoi si antecontractul si contractul de vanzare-cumparere final?
Nu este nici o problema sa cumparati apartamentul impreuna cu tatal dvs., se va specifica in acte ca veti deveni proprietari in indiviziune si cote egale de 1/2 fiecare. Da, trebuie sa semnati ambii personal actele la notariat, daca cineva nu se poate prezenta poate imputernici o alta persoana prin procura notariala. De asemenea, trebuie sa mentionati in acte daca fiecare dintre dvs. este casatorit, pentru a se stabili (daca este cazul) comunitatea de bunuri.