Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

buna ziua!sper sa ma puteti ajuta si pe mine asa cum faceti cu alti oameni.situatia mea este urmatoarea,am dezbatut succesiunea,am facut cartea funciara,unul din frati ar vrea sa imi vanda partea lui dar nu acum,ar vrea peste cativa ani,eu vreau sa renovez casa pentru ca are nevoie de imbunatatiri dar am inteles ca daca voi investi in casa ii va reveni(cand imi va vinde)si fratelui jumatate din banii investiti si ca sa nu se intample asta trebuie sa faca iesirea din indiviziune care ,de fapt,nu stiu ce inseamna,care sunt procedurile,costurile,unde trebuie sa ma duc,ce acte trebuie.multumesc
daca va intelegeti cu ceilalti mostenitori asupra modalitatii de partajare puteti merge la notar si face partajul. daca nu reusiti sa va intelegeti atunci va trebuie sa promovati in instanta o actiune care sa aibe ca obiect iesirea din indiviziune.
Sau puteti apela, in conformitate cu prevederile legale, la o informare gratuita asupra procedurii medierii efectuata in conditiile legii 192/2006. Este o procedura noua, care va da posibilitatea sa va solutionati mult mai rapid eventualele conflicte aparute intre parti, precum si problemele pe care aveti sa le solutionati, in cazul de fata, iesirea din indiviziune prin incheierea unui Acord de Mediere, acord pe baza caruia instanta va da o hotarare de expedient.