Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate declarata inactiva - consecinte
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate declarata inactiva - consecinte

Buna seara,

Conform OPANAF 2258/2010, societatile comerciale care nu au depus nicio declaratie pe parcursul unui semestru calendaristic sau carora nu li s-a aprobat, la cerere, de catre organul fiscal competent o masura privind indeplinirea obligatiilor fiscale declarative (regim derogatoriu), sunt trecute de catre fisc in inactivitate.
Nicaieri insa nu exista o prevedere care sa reglementeze consecintele ce decurg din aceasta, in ceea ce priveste asociatii sau administratorii societatii.

Atrage calitatea de asociat intr-o societate comerciala declarata inactiva imposibilitatea exercitarii mandatului de administrator sau imposibilitatea asocierii intr-o alta societate?

Multumesc
Ca si asociat unic intr-o alta societate noua, daca in prima ati fost asociat unic, nu.
Dar in asociere cu o alta persoana fizica sau juridica nu exista nici o restrictie.
Multumesc. Sper sa si fie asa.
Intrebam intrucat o doamna draguta de la Administratia Financiara mi-a comunicat faptul ca nu mai pot fi asociat sau administrator in alte societate, decat in momentul in care fac sa dispara cauzele care au facut ca prima societate sa fie inactiva.
Am rugat-o sa-mi indice un text de lege, insa nu a putut.