Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

buna seara
am o intrbare sper ca cineva sa citeasca sa primesc un raspuns
Am 59 ani si 7 luni
am lucrat la Filatura de Bumbac ( Central industrie Bumbacului)din Sos Morarilor
perioada 1971-1983
Am intrerupt pentru ingrijre copil din Feb 1983- 1989 cind a venit revolutia si totul sa terminat
Pot sa ies la pensie cu acest ani?
considerindu-se grupa 2 de munca se mai aduga ceva la vechime?
daca am ingrijire copil se aduga ani pierduti la vechime?
unde pot sa ma adresez pentru a-mi procura toate adeverintele?
mentionez ca am cartea de munca
mii de multumiri pentru cei ce stiu sa ma indrume undeva
elena
adeverintele , le puteti solicita pe baza de cerere de la serviciul personal , unde a-ti lucrat . Feceti o cerere de pensionare , la Casa de pensii , alaturind cererii dvs carnetul de munca , adeverintele de care pomeneati , mentionind grupa de munca , intreruperea pe care a-ti avut-o . In termen de o luna va vor da raspuns , eventual , intrebati acolo ce va mai este necesar sa aduceti pentru a va pensiona.
va multumesc mult
Paste fericit
Daca sunteti nascuta in septembrie 1951 nu puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta intrucat nu ati realizat stagiul minim de cotizare de 12 ani si 8 luni (varsta standard de pensionare ati implinit-o din iulie 2010).

elena banisor a scris:
considerindu-se grupa 2 de munca se mai aduga ceva la vechime?

Se mai adauga 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca. Perioada lucrata in grupa de munca trebuie sa fie mentionata in carnetul de munca sau sa fie dovedita cu adeverinta.