avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

buna seara
am o intrbare sper ca cineva sa citeasca sa primesc un raspuns
Am 59 ani si 7 luni
am lucrat la Filatura de Bumbac ( Central industrie Bumbacului)din Sos Morarilor
perioada 1971-1983
Am intrerupt pentru ingrijre copil din Feb 1983- 1989 cind a venit revolutia si totul sa terminat
Pot sa ies la pensie cu acest ani?
considerindu-se grupa 2 de munca se mai aduga ceva la vechime?
daca am ingrijire copil se aduga ani pierduti la vechime?
unde pot sa ma adresez pentru a-mi procura toate adeverintele?
mentionez ca am cartea de munca
mii de multumiri pentru cei ce stiu sa ma indrume undeva
elena
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:57, 19 Aprilie 2011
adeverintele , le puteti solicita pe baza de cerere de la serviciul personal , unde a-ti lucrat . Feceti o cerere de pensionare , la Casa de pensii , alaturind cererii dvs carnetul de munca , adeverintele de care pomeneati , mentionind grupa de munca , intreruperea pe care a-ti avut-o . In termen de o luna va vor da raspuns , eventual , intrebati acolo ce va mai este necesar sa aduceti pentru a va pensiona.
va multumesc mult
Paste fericit
Daca sunteti nascuta in septembrie 1951 nu puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta intrucat nu ati realizat stagiul minim de cotizare de 12 ani si 8 luni (varsta standard de pensionare ati implinit-o din iulie 2010).

elena banisor a scris:
considerindu-se grupa 2 de munca se mai aduga ceva la vechime?

Se mai adauga 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca. Perioada lucrata in grupa de munca trebuie sa fie mentionata in carnetul de munca sau sa fie dovedita cu adeverinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare MaioruNicu MaioruNicu Sunt nascut pe 24.11.1958 .Am lucrat 18 si 6 luni grupa 2-a (100%) Filatura de bumbac Oltenita,9 luni somaj si 19 ani fara grupa (actualul loc de munca) . Cand ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare dodoambra dodoambra Buna ziua, Am 62 de ani inpliniti in octombrie 2013 (nascut in 1951) Sunt angajat din 1977 septembrie ca inginer. Repartitia am avut-o la o intreprindere cu ... (vezi toată discuția)
Imgb grupe dosar pensie Ioan55 Ioan55 Buna ziua, Am incercat sa obtin adeverinta pentru dosarul de pensie de la IMGB unde am lucrat intre 1971-1975. Mi s-a spus ca nu se poate intocmi o adeverinta ... (vezi toată discuția)