Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil rezultat in urma convietuirii in concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil rezultat in urma convietuirii in concubinaj

Eu si prietenul meu suntem de 4 ani jumatate impreuna ,avem un copil de 3ani pe care l am crescut mai mult singura deoarece el a fost mai tot timpul plecat din tara dar m a ajutat material,eu si copilul locuim in apartamentul lui pe care l a cumparat de la parintii lui.In urma unor discutii ce au avut loc intre noi ,nu ne mai intelegem si el vrea sa ma dea afara si pe mine si pe copil.Vreau sa stiu ce drepturi are asupra copilului tinand cont de faptul ca nu are nici un venit si se ocupa cu activitati mai putin cinstite si nu a muncit niciodata si nu imi doresc sa creasca copilul in prejma lui si cum pot sa obtin o restrictie sa nu il vada?Nu am nici o pretentie de la el,copilul e trecut pe numele lui,iar mai nou sa scape de noi din casa a fost sfatuit de parinti sa treaca din nou apartamentul pe numele lor.ce pot face in asemenea situatie?va multumesc.
Pentru cresterea si ingrijirea minorului puteti solicita pensie de intretinere de la tatal acestuia si chiar daca nu realizeaza venituri se va stabili aceasta obligatie lunar, avind in vedere salariul minim garantata in plata.
a-i cere tatalui pensie de intretinere este un prim aspect... dar dvs. nu aveti voie si nici nu aveti cum sa obtineti interdictia tatalui de a-si vedea copilul. cu privire la apartament, de asemenea nu va puteti opune. este bunul concubinului-e bun propriu si face ce vrea cu el...:(

av. vasilescu
raluca_raluca a scris:

Eu si prietenul meu suntem de 4 ani jumatate impreuna ,avem un copil de 3ani pe care l am crescut mai mult singura deoarece el a fost mai tot timpul plecat din tara dar m a ajutat material,eu si copilul locuim in apartamentul lui pe care l a cumparat de la parintii lui.In urma unor discutii ce au avut loc intre noi ,nu ne mai intelegem si el vrea sa ma dea afara si pe mine si pe copil.Vreau sa stiu ce drepturi are asupra copilului tinand cont de faptul ca nu are nici un venit si se ocupa cu activitati mai putin cinstite si nu a muncit niciodata si nu imi doresc sa creasca copilul in prejma lui si cum pot sa obtin o restrictie sa nu il vada?Nu am nici o pretentie de la el,copilul e trecut pe numele lui,iar mai nou sa scape de noi din casa a fost sfatuit de parinti sa treaca din nou apartamentul pe numele lor.ce pot face in asemenea situatie?va multumesc.

Va trebuie neaparat un avocat.Situatia este complicata iar daca el are bani va poate crea mari probleme.
Trebuie sa fiti pregatita de proces si sa aveti un avocat care sa fie pregatit sa va reprezinte in instanta.
Avand copilul nu va recomand sa parasiti apartamentul.

avocat Claudiu Lascoschi