Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indiviziune, partaj, investitii de catre un singur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indiviziune, partaj, investitii de catre un singur coindivizar

Buna ziua stimati forumisti!
Am o casa in proprietate cu inca o persoana in cote indivize de 1/2. Deoarece au intervenit diferite evenimente ireconciliabile dorim sa ne despartim (concubinaj). Problema este ca eu, dupa ce am cumparat amandoi proprietatea, am investit masiv iar concubina mea absolut nimic. Dorim sa iesim amandoi din indiviziune dar eu nu doresc sa pierd investitiile masive (casa cumparata la rosu si adusa la cheie prin participatia exclusiva a mea) iar persoana cealalta numai sa profite de valoarea actuala a casei mult marita si sa isi insuseasca o cota de 1/2 nemeritata. Ce as putea face? Va multumesc anticipat!
actiune in instanta ; ,trebuie sa dovediti cele spuse,se va face si expertiza etc;pt mai multe detalii vorbiti cu un avocat