Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Termen D112 si plata obligatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Termen D112 si plata obligatii

Buna seara,

Imi puteti va rog spune daca pentru D112 se pot depune declaratii luni 25 Aprilie?
De asemenea ma intereseaza daca platile obligatiilor le pot face marti 26 (fara penalizari) in contextul in care luni este zi nelucratoare oficial.
Multumesc pentru ajutor.
Dupa cate am obsarvat pe calendarul declaratiilor fiscale aferente lunii Aprilie, se poate depune si pe 26 ca si ultima zi.
Logic asa mi se parea si mie. Deci si plata obligatiilor se poate face pana pe 26?

Multumesc mult de ajutor.
Logic asa r fi pentru ca omul nu reuseste sa plateasca pe 25.
Potrivit art. 111 din OG 92/2003-cod procedura fiscala :

(1) Creantele fiscale sunt scadente la expirarea termenelor prevazute de Codul fiscal sau de alte legi care le reglementeaza.
....
(6) Contributiile sociale administrate de Ministerul Economiei si Finantelor, dupa calcularea si retinerea acestora conform reglementarilor legale in materie, se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata drepturilor salariale.

In cazul in care data de 25 este zi nelucratoare, depunerea declaratiilor si plata obligatiilor respective se face in prima zi lucratoare dupa aceasta. In situatia expusa de Dvs. ,26 aprilie.