Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament in casa nationalizata repartizat cu fisa de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament in casa nationalizata repartizat cu fisa de folosinta

Buna seara,

Locuiesc intr-o casa nationalizata cu un numar de 4 apartamente. 2 apartamente sunt cumparate pe legea 112. Eu locuiesc, alaturi de parintii mei, intr-unul din acestea doua, parintii mei fiind proprietari. Inca un apartament este inchiriat prin ICRAL, iar cel de-al patrulea a fost incredintat de curand unei persoane printr-o "fisa de folosinta" de catre aceeasi institutie, sau fosta institutie. De acest apartament as fi fost interesata chiar eu. Casa este revendicata de o ruda indepartata a fostului proprietar, ruda care nu intruneste conditiile necesare pentru reatribuirea proprietatii. Intrebarile sunt cat de "legala" este repartizarea cu "fisa de folosinta" mai ales in conditiile in care casa este revendicata si care sunt sansele si pasii de urmat pentru a primi acest apartament in chirie (eventual cumparare)? In acest caz este valabil dreptul de preemitiune? Sunt tanara, necasatorita, absolventa de studii superioare, nu am detinut niciodata o casa in proprietate sau in chirie de la stat, tolerata in spatiu, spatiu ce are suprafata locuibila de 22mp.

Multumesc anticipat!
enjoythesilence, utilizator
Pai ... inteleg ca a fost deja repartizat unei persoane. Ce sa inteleg? Ca doriti sa faceti demersuri pentru anularea repartitiei emise in favoarea noului vecin?
In astfel de cazuri nu este aplicabil dreptul de preemtiune ... pur si simplu ICRAL are anumite spatii locative in administrare pe care le repartizeaza potrivit unui regulament probabil.